I když výše příspěvku zatím zůstává neznámá, považuje to provozovatel linky za velice pozitivní. „Určitě něco dostaneme, což je skvělá zpráva," řekl Lubomír Šlapka, ředitel občanského sdružení Most k naději, pod které Linka duševní tísně spadá.

Kraj přestal linku finančně podporovat v roce 2012. Tehdy kvůli tomu došlo po deseti letech jejího fungování k omezení provozu z takzvaného nonstop na dobu od 9 do 21 hodin. Počet hovorů tím klesl o třetinu. „I tak ale máme hodně telefonátů a řekl bych, že řešíme stále závažnější témata," podotkl Lubomír Šlapka.

Na obnovení nonstop provozu by Linka duševní tísně potřebovala 750 tisíc korun. Ředitel Šlapka považuje sumu za reálnou, před jednáním se zástupci kraje ale nechce předbíhat. „Uvidíme. Každopádně stávající vedení kraje se k nám podstatně vstřícněji než to předešlé."

Šlapka si pochvaluje i přístup ministerstva práce a sociálních věcí a radnic Mostu a Litvínova, a to zejména z pohledu K-centra, které nabízí služby drogově závislým a také patří pod sdružení Most k naději. „Na ministerstvo každý nadává, ale je to důležitý pilíř. Vedení měst z našeho okresu pak na rozdíl třeba od Teplic nepřistupuje ke snižování příspěvků. "

Lidé bez výplat

Právě Teplice se v závěru minulého roku odmítli spolupodílet na financování tamního K-centra. To se ocitlo nad existenční propastí. Mostecké „Káčko" má nicméně za sebou i přes vydatnou podporu největších měst okresu, kraje a ministerstva krušné týdny. „Nebrali jsme prosincovou výplatu. Zaměstnancům jsme museli vyplatit alespoň zálohy. Naštěstí už nám kraj poslal celou dotaci na drogové služby pro rok 2014," uvedl Šlapka.

MONIKA GORDÍKOVÁ