VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mostečané kouří u sanitek a stěžují si na nové parkoviště pod okny pacientů

Most – Kuřáci v nemocnici říkají, že auta jsou škodlivější. Studie to ale popírá. Horší je kouřit v zákazu.

22.8.2017
SDÍLEJ:

Mostecká nemocnice, zákaz kouřeníFoto: Deník/Martin Vokurka

U centrálního příjmu mostecké nemocnice je jako každé ráno rušno. Sanity přivážejí jednoho pacienta za druhým a další odvážejí. V mumraji mezi vozidly stojí tři kuřáci, navzdory zákazu potahují z cigarety a sledují frmol. V jedné sanitě s otevřeným větracím okénkem se pohne ležící pacient a požádá sedícího spolujezdce, aby zavřel. „Kouř mi vadí,“ svěří se. Kuřáci zmizí a vzduch je na chvíli čistý.

„Měli by kouřit na místech vyhrazených pro kuřáky,“ říká mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník. Dým z cigarety je podle něj pro všechny obtěžující, když kuřák stojí přímo u sanity, ze které posádka vynáší zraněného. Na výzvu zdravotníků by měl kuřák okamžitě ustoupit a přestat. „Nebude-li výzva respektována, je požádána o pomoc Policie ČR, případně městská policie,“ dodává mluvčí nemocnice Ivo Chrástecký. Podle Voleníka je kouření na tak důležitém místě nevhodné i vizuálně.

Lze vůbec někde ve venkovním areálu mostecké nemocnice kouřit legálně a neriskovat pokutu tisíc korun? „Musíte do zahrady,“ ukazuje směr zdravotní sestra.

„Kouřit u centrálního příjmu není normální,“ zlobí se na zahradě 63letá pacientka Antonie. Svůj doutníček si vychutnává na lavičce v sektoru pro kuřáky. Je to žlutě orámovaný obdélník na betonovém prostranství, kde nemocní i personál musejí házet nedopalky do popelníků. To kvůli riziku požáru, nabádá kuřáky varovný nápis. Dříve si mohli zapálit hned u budovy, teď mají svůj koutek daleko od oken. „Je to čím dál přísnější,“ vzdychá kuřačka v županu a situaci přirovnává k zákazu kouření v hospodách. Její skupinka si stěžuje, že nemocnice kouřit u budovy zakázala, ale nové velké parkoviště pod okny pacientů postavila. „Tohle parkoviště je blbost. Cigarety vaděj, ale smrad z výfuků ne,“ prohlašuje seniorka a ostatní kuřáci souhlasně přikyvují.

Parkoviště pro více než sto aut zaměstnanců je už hotové a brzy se otevře. Vzniklo za ubytovnou, kancelářemi a částečně u lůžkové budovy B. Obavy ze škodlivin jsou podle Krajské zdravotní zbytečné. Vlastník nemocnice se odvolává na závěr hlukové a rozptylové studie, která je součástí projektové dokumentace. „Ve studii se konstatuje, že imisní příspěvky z osobní automobilové dopravy zaměstnanců v celé ploše parkoviště i příjezdové komunikace budou velmi nízké a v nejbližší nemocniční i obytné zástavbě se budou pohybovat maximálně v desetinách procent příslušných imisních limitů,“ tvrdí mluvčí nemocnice. Společnost má povolení i od hygieniků. Podmínkou souhlasu byla opatření, které omezí provoz v části parkoviště pouze na denní dobu. V této části parkoviště je závora, která omezí provoz parkoviště v nočním intervalu od 22 do 6 hodin.

Mostecká nemocnice, dokončené zatravněné parkoviště

Mostecká nemocnice, dokončené zatravněné parkoviště  Foto: Deník/Martin Vokurka

Problém s kuřáky a špatným parkovánímIlustrační foto.Pravidla dodržování zákazu kouření má společnost Krajská zdravotní ve vnitřní směrnici. Zaměstnanec je povinen dodržovat zákaz kouření na pracovištích a v jiných prostorách Krajské zdravotní, výjimku tvoří pouze vyhrazená místa označená nápisem "Prostor vyhrazený pro kouření” nebo jiným obdobným způsobem. Za dodržování zákazu kouření u zaměstnanců odpovídá jejich přímý nadřízený. Při porušení zákazu postupuje vedoucí zaměstnanec v souladu s předpisy a legislativou. Zaměstnanec odpovídá za škodu, kterou způsobil porušením zákazu kouření. Přitom se hradí skutečná škoda, například způsobený požár. Výše uvedená povinnost není pro zaměstnance novinkou, protože platila i před účinností tzv. protikuřáckého zákona. Pravidla dodržování zákazu pro třetí osoby včetně pacientů jsou nastavena tak, že prostory, ve kterých je kouření zakázáno, jsou opatřeny viditelnou grafickou značkou „Kouření zakázáno“ a viditelným textem informujícím o zákazu používání elektronických cigaret. Při porušování zákazu bude dotčená osoba vyzvána, aby v tomto jednání nepokračovala nebo aby prostor opustila. Zákaz je pod pokutou 1000 korun.

Podle letošní novely tzv. protikuřáckého zákona platí uvnitř nemocnic absolutní zákaz kouření. Týká se i elektronických cigaret. Výjimku má psychiatrie. Ve venkovních areálech nemocnic mohou být místa vyhrazená pro kuřáky.

Nemocnice a záchranáři se kromě kuřáků potýkají také s parkováním osobních aut u centrálního příjmu. Je to velká komplikace, když stojící auto omezí příjezd sanity k hlavním dveřím. Prodlužuje se tím čas vyložení pacienta a odjezd za jiným.

Autor: Martin Vokurka

22.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Suchý

Rodinu věčně mladých rozšíří Jiří Suchý

Bývalý litvínovský hokejista Petr Klíma.

Litvínovský talent Petr Klíma je zpět v Čechách a plánuje práci u hokeje

Mostečan Roman Švec se pohřešuje už přes dva měsíce

Most - Policie zatím nemá žádné informace o tom, kde by mohl být pohřešovaný 39letý Mostečan Roman Švec. 

Svatá Anna bude hezčí. Opravuje ji restaurátor

Most - Památka stála nejprve ve starém Mostě, pak v Českých Zlatníkách.

Víte si rady s dýní? Pošlete nám svůj nejlepší recept!

Dýně, druh tykve, má v kuchyni široké využití. Byť nejznámější je asi polévka, lze ji připravovat na mnoho způsobů, vařit, péct nebo zavařovat. Pochlubte se, jak si tuto zeleninu vychutnáváte vy!

Nádraží na Moldavě možná ožije

Krušné hory – Na velikém objektu nádraží se podepisuje zub času. Mohlo by se tam vrátit alespoň občerstvení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení