Ondřej Dobiáš, Lucie Špetová, Luboš Holub, Dominik Antal, Bohumil Stehlík. Skauti ve věku od 10 do 15 let. Vysadili je na Moravě na území o rozloze desítek kilometrů čtverečních. Měli vysvobodit lidi ze zajetí ohlupujícího jedu, šířeném fiktivní totalitní vládou Capital G. Záchranná mise trvala dva dny. Pod dohledem plnili náročné úkoly, které by řada dospělých nezvládla. Zachraňovali raněné. Vzdorovali vládní policii. Plavili se na raftech. Zlézali skalní stěny. Spali ve stanech. Vařili si na ohni.

V podmínkách legendárního Roku nula pětice skautů vyhrála nejtěžší a nejprestižnější celostátní skautskou soutěž.

„Pořadatelé nám připravili řadu nečekaných krizových situací,“ tvrdí Ondřej, rádce vítězné družiny Rysů. „Před závodem jsem si říkal: hlavně nebýt letos poslední,“ svěří se vedoucí skautů Roman Lošťák a snaží se skrýt dojetí. Děti, které učí skautingu, vybojovaly nejcennější trofej. „V Ústeckém kraji se to ještě nikomu nepodařilo,“ dodává.

V roce 1993 byli jeho svěřenci třetí v krajském kole. I to byl mimořádný úspěch.

Z celostátního vítězství je nadšena skautka Milada Jirková. V roce 1946 se s dívčím oddílem Litvínov-Chudeřín zúčastnila prvního Svojsíkova závodu. „Skončily jsme na čtrnáctém místě ze sto osmi hlídek z celého Československa,“ vzpomíná Jirková. Po více než půl století se z tradiční soutěže stalo akční dobrodružství s nasazením GPS a počítačů. „Závod přesně zapadá do strategie Nového programu, který si klade za cíl učit děti poradit si v praktickém životě – tedy naučit je spolupracovat, správně komunikovat, umět vyhledávat a zpracovávat relevantní informace, odhadnout své síly a postavit se s chladnou hlavou krizovým situacím,“ popsal smysl akce Jan Kříž, velitel závodu. Ten se konal od 25. do 28. září v Novém Městě na Moravě. Na organizaci velkého závodu, který se koná jednou za dva roky, se podílelo přes dvě stě lidí.