VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Litvínov se chystá na přestavbu smuteční síně

Litvínov - Město ukazuje, že se architektonických soutěží nebojí.

19.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Tomáš Ježek

Litvínov se opět rozhodl jít cestou architektonické soutěže. Tímto způsobem má vzniknout nová podoba smuteční síně v Litvínově.

Její nynější stav je nevyhovující a vedení města dělá starosti už delší dobu. „Ve smuteční síni proběhly nějaké drobné úpravy pro zlepšení, více už se s ní ovšem dělat nedá. Mě osobně stav budovy velmi trápí," vyjádřil se v minulosti místostarosta města Milan Šťovíček. Podle jeho názoru bylo nutné začít situaci řešit co nejdříve i proto, že kromě Litvínova využívají smuteční síň i města z jeho okolí a za službu si platí.

Teď se věci konečně daly do pohybu a na hřbitově časem vyroste zbrusu nová smuteční síň. Litvínovští radní se rozhodli pro její výstavbu na základě architektonické soutěže, jako tomu před nedávnem učinili už v případě mostu přes ulici Mezibořská. Za sebou nyní mají schválení soutěžních podmínek, které připravili pověření úředníci ve spolupráci s Českou komorou architektů. K vyhlášení podmínek soutěže dojde začátkem června. Zájemci budou moci své návrhy přihlašovat až do konce srpna.

Koncepce pro celou lokalitu

Návrh musí řešit dvě fáze výstavby objektu. "V první fázi by se soutěžící měli věnovat tomu, co nás v současné době trápí nejvíce - tedy výstavbě samotné smuteční síně včetně zázemí pro zaměstnance a smuteční hosty," řekla starostka Litvínova Kamila Bláhová. Druhá fáze návrhu by se potom měla zaměřit i na řešení širších vztahů a ten, kdo ji zpracuje, by měl nabídnout městu koncepci celkového rozvoje území.

Důležité kritérium, které musí soutěžící v rámci soutěžních podmínek naplnit, je samozřejmě cena. Starostka Bláhová odhaduje, že cena první fáze by měla odpovídat 35 milionům korun. "Je to jen orientační, ale realizace návrhu by toto číslo rozhodně neměla převýšit," řekla. Finanční prostředky na realizaci stavby by se měly promítnout do návrhu rozpočtu až na rok 2019.

V historii Litvínova se jedná teprve o třetí architektonickou soutěž. Ta první proběhla v roce 1947, kdy se soutěžilo o projekt na výstavbu litvínovského Koldomu. Projekt byl dokončen v roce 1958 a jeho autoři za něj získali ocenění v Miláně. Druhá architektonická soutěž proběhla až několik desítek let po té první a týkala se řešení výstavby mostu přes ulici Mezibořská. Dorazilo do ní deset návrhů, vítězný návrh byl představen v prosinci loňského roku. Na realizaci mostu se v současné době pracuje.

Architektonická soutěž naopak nebyla vyhlášena na výstavbu nové plavecké haly, která vznikne v areálu litvínovského koupaliště. 

Autor: Alena Herzánová

19.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Čepirohách se uskuteční třetí příměstský fotbalový kemp

V Čepirohách se uskuteční třetí příměstský fotbalový kemp

Bývalá Kamenina Háj u Duchcova.
5

První výzva Restartu se zaměří na staré průmyslové areály

Nepravomocně odsouzený šiřitel HIV zůstává i nadále ve vazbě

Ústí nad Labem, Most - Zdeňka Pfeifera (1967) z Mostu za šíření viru HIV mezi desítkami homosexuálů poslal ústecký krajský soud na 11,5 roku do vězení a také musí zaplatit milionové odškodné.

Oblíbený Rokáč v Mostě zase žije naplno

Most - Už měl namále. Hrozil mu zánik, ale díky nadšení několika hudebníků povstal jako bájný Fénix z popela. Mostecký Rokáč stále žije. A naplno!

Dopravní omezení mezi Litvínovem a Mostem se protáhne

Most - Těleso mostu u motelu Asas je ve špatném stavu, má dramaticky sníženou únosnost.

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení