„Měla bolesti za krkem, ale vzhledem k tomu, že by kvůli nemocenské neměla ani na nájem, raději přečkala své bolesti a šla do zaměstnání. Výsledek byl takový, že do práce pro ni přiletěl vrtulník a v nemocnici poté zemřela na mozkovou mrtvici,“ řekl včera Deníku zdrcený druh Josef Mazanec.

Ztratil životní lásku

„Nevím, jestli jsem našel oběť vládních reforem, ale každopádně jsem ztratil lásku svého života,“ říká pětatřicetiletý přítel zemřelé.

Úskalí nižšího příjmu pocítil na vlastní kůži i Petr Rychtařík. Ten promarodil dva týdny, takže jeho výplatní páska velmi zchudla.

„Dostal jsem řádově o desítky procent méně. Měl jsem pak problém zaplatit běžné měsíční výdaje, například nájem nebo nákup potravin,“ popsal svou zkušenost s maroděním Rychtařík.

První tři dny neplacené nemocenské se nelíbí ani poslanci a pacientskému ombudsmanovi Josefu Tancošovi (ČSSD).

„Určitě s tím nesouhlasím. Nemocný zaměstnanec je horší zaměstnanec, neprospívá to nikomu. Sociální demokracie se to snaží napadat a uvidíme, zda se to nevrátí k původnímu systému, nebo to může skončit i u ústavního soudu,“ řekl včera Mostečan Josef Tancoš.

Změna? Nejspíš ne

Podobný názor má i poslanec David Kádner (VV). „Je to nešťastný krok, já jsem od začátku proti tomu. Je totiž hodně lidí, kteří si místo těch tří dnů raději berou dovolenou. Anebo chodí za každou cenu do práce,“ uvedl Kádner, podle kterého změna pravidel pro poskytování nemocenské již není na pořadu dne. „Myslím si, že nyní k tomu nakročeno není,“ dodal David Kádner z Nové Vsi v Horách.