VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraji chybí vysokoškoláci, akademický titul ale není všechno, zaznělo v Mostě

Most, Litvínov - Prosím, zůstaňte! Na Mostecku, které čelí globalizaci, pokračuje snaha neztratit vzdělané a schopné mladé lidi. Některým se nabízí 50 tisíc korun, aby neodešli jinam za lepším.

16.11.2015
SDÍLEJ:

„AŤ SE VÁM DAŘÍ“. Mladá inženýrka Nely Stránská přebírá Dobrý list komory od Rudolfa Junga, předsedy Okresní hospodářské komory Most. Ceremoniál v síni mostecké radnice by měl zajímat firmy, které hledají schopné pracovníky.. Foto: DENÍK/Martin Vokurka

Čtvrtina obyvatel okresu Most má jen základní nebo žádné vzdělání. Nekvalifikovaní tvoří téměř polovinu lidí bez práce, kteří stojí fronty na sociální dávky. A kvůli nezaměstnanosti se stěhují pryč i ti, které region nutně potřebuje odborníci. V době rychlého rozvoje nových technologií, které mají prospívat i zaostalejším částem republiky, to není dobrá zpráva.

„Bohužel zaznamenáváme odliv vysokoškoláků z Ústeckého kraje. Důvodem je nedostatek pracovních příležitostí," říká krajská radní Jitka Sachetová. Kraj nabízí stipendia pro mladé lidi za podmínky, že se po studiích vrátí do regionu a budou tu vykonávat svou profesi. Motivační program se zárukou pracovního místa existuje například pro studenty medicíny, aby neodcházeli za lepším a aby se udržela stabilita zdravotnictví. Během studia dostávají budoucí lékaři ročně 50 tisíc korun. „Snažíme se počet vysokoškoláků zvýšit," tvrdí krajská radní.

Pomohly pobočky škol

Čísla z mostecké radnice dokazují, že dlouhodobá podpora vzdělávání má smysl a že lokálně došlo ke zlepšení. Od roku 2001 do roku 2011 se počet vysokoškolsky vzdělaných obyvatel Mostu zvýšil z 3 404 na 4 935, to je přírůstek o 1 531 vysokoškoláků. „Jejich podíl na celkovém počtu obyvatel starších 15 let se tak zvýšil o více než dvě procenta," uvádí Strategický plán rozvoje města Mostu do roku 2020. Příčinou je podle odborníků vznik a rozvoj detašovaných pracovišť vysokých škol v Mostě a soukromé Vysoké škole finanční a správní po roce 2001. Tím se omezil odliv středoškoláků do vysokoškolských center v Praze a dalších větších městech, kde po vystudování obvykle zůstávají žít.

Pouhý akademický titul nevede vždy k zajištění kariéry a vyššího platu. „Podstatné jsou znalosti, pokora a úcta k oboru," říká Rudolf Jung, předseda Okresní hospodářské komory Most. Ta včera v Mostě ocenila odborné dovednosti sedmi vybraných absolventů vysokých škol Dobrým listem komory. Ten potvrzuje vynikající znalosti a profesionalitu absolventů a pomáhá jim při hledání práce. Komora své ocenění od roku 2009 udělila již 79 vysokoškolákům. S absolventy středních škol ho od roku 2003 získalo v Mostě již 407 mladých odborníků, v celém kraji jich je již 620.

OCENĚNÍ

Dobrý list komory obdrželi absolventi Vysoké školy báňské, Vysoké školy finanční a správní a Univerzity J. E. Purkyně:

Ing. Nely Stránská - Zpracování a zneškodňování odpadů
Ing. Michaela Kapicová Červená - Komerční inženýrství v oblasti surovin
Ing. Lukáš Anděl - Veřejná správa
Ing. Alexandra Vránová - Veřejná správa
Ing. Kamil Zlatohlávek - Řízení podniku a podnikové finance
Ing. Tereza Voborníková - Veřejná správa
Bc. Tereza Horčicová - Fyzioterapie

Autor: Martin Vokurka

16.11.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Suchý

Rodinu věčně mladých rozšíří Jiří Suchý

Bývalý litvínovský hokejista Petr Klíma.

Litvínovský talent Petr Klíma je zpět v Čechách a plánuje práci u hokeje

Mostečan Roman Švec se pohřešuje už přes dva měsíce

Most - Policie zatím nemá žádné informace o tom, kde by mohl být pohřešovaný 39letý Mostečan Roman Švec. 

Svatá Anna bude hezčí. Opravuje ji restaurátor

Most - Památka stála nejprve ve starém Mostě, pak v Českých Zlatníkách.

Víte si rady s dýní? Pošlete nám svůj nejlepší recept!

Dýně, druh tykve, má v kuchyni široké využití. Byť nejznámější je asi polévka, lze ji připravovat na mnoho způsobů, vařit, péct nebo zavařovat. Pochlubte se, jak si tuto zeleninu vychutnáváte vy!

Nádraží na Moldavě možná ožije

Krušné hory – Na velikém objektu nádraží se podepisuje zub času. Mohlo by se tam vrátit alespoň občerstvení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení