Báňský úřad nyní vydal oficiální oznámení o ukončení hornické činnosti v lokalitě Milada. Poslední tunu uhlí odvezli přitom z Chabařovic už v roce 1997. Ředitel státního podniku Palivový kombinát Petr Lenc řekl, že se zrušením zákazu vstupu se čeká už jen na vyřízení žádosti o zrušení dobývacího prostoru.

Jezero Milada o rozloze 252 hektarů se začalo napouštět v roce 2001 a v létě 2010 napouštění skončilo, maximální hloubka je 24,7 metru. Zatím platí zákaz vstupu na celé území pod pokutou 15 000 korun.

"Po zrušení dobývacího prostoru tento zákaz zrušíme a vytvoříme nějaký návštěvní řád. Počítáme s tím, že v létě by si lidé poprvé mohli v jezeře smočit nohu," uvedl Lenc. Oblast bude mít podle něj status vodní plochy a koupání bude na vlastní nebezpečí.

Ložisko hnědého uhlí na území zůstává. Odhaduje se, že v okolí jezera bylo odepsáno 146 milionů tun uhlí. "Zásoby byly zařazeny do nebilančních, se kterými se nepočítá k těžbě," vysvětlil ředitel.

Oblast by v budoucnu mohly spravovat okolní města a vesnice, které vytvořily Dobrovolný svazek obcí jezero Milada. "Zatím není jasné, kdy a na koho budou pozemky státu převedeny. Až to bude vyřízeno, začne se s investicemi. Musí být však zřejmé, z čeho se zaplatí. My sami na to nemáme," řekl starosta Chabařovic Josef Kusebauch. Podle něj se letos lidé budou moci projet kolem jezera na kole, vykoupat se, ale s žádným větším turistickým zázemím zatím počítat nemohou.

Aktivitu po volbách zvýšilo ve svazku samotné Ústí nad Labem, právě Ústečané by měli tvořit většinu návštěvníků. V budoucnu by se oblast měla stát centrem vodních sportů a rekreace v rámci celého kraje. Nyní kolem jezera vede cyklostezka a v jeho okolí je naučná stezka, která seznamuje návštěvníky s historií těžby v okolí Chabařovic.

Most si musí počkat

Jezero Most, které vzniklo zatopením zbytkové jámy lomu Most – Ležáky, je stále veřejnosti nepřístupné. Je nadále v původním dobývacím prostoru a na celém území platí zákaz vstupu pod pokutou až 15 tisíc korun.

Lidé se mohli v jezeru vykoupat výjimečně loni v září při Mostecké slavnosti (video zde a zde). Zákaz vstupu k celému jezeru potrvá ještě pár let. Loni se hovořilo o otevření v roce 2019, což měl být limitní rok. Přístupné jsou louky mezi jezerem a děkanským kostelem, od kterého vede hraniční cesta s informačními panely.

Letos má začít dlouho odkládaná výstavba silnice Most - Mariánské Radčice, která povede přes pustinu kolem Jezera Most. Silnice by měla být podle zadání státní zakázky dokončena nejpozději v roce 2018. Na ni mají podle optimistických plánů navázat rekreační areály s kotvištěm lodí, pláží, sportovišti, MiniMostem, arboretem a s možnou výstavbou obytné zóny.

Napouštění vytěžené jámy lomu Most - Ležáky začalo 24. října 2008. Hlavním zdrojem se stala voda z řeky Ohře. Do jezera tekla potrubím od Nechranic. Zatopená plocha má téměř 310 hektarů a přes devět kilometrů dlouhý břeh. Maximální hloubka je zhruba 75 metrů.