VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U Jezera Most se budou přidělovat pozemky

Most – Jezero by mělo být přístupné veřejnosti do dvou let. O podmínkách majetkoprávního vypořádání se stále jedná.

19.4.2017
SDÍLEJ:

Jezero Most vykukuje nad střechami paneláků..Foto: DENÍK/Martin Vokurka

Město Most se připravuje na převzetí státních pozemků u Jezera Most. Stále se diskutuje o podmínkách majetkoprávního vypořádání. S využitím atraktivní lokality počítá návrh nového územního plánu, ve kterém nyní úřady řeší připomínky obyvatel. Jezero se má zpřístupnit veřejnosti do dvou let.

Území by mělo připadnout městu do konce roku 2018. „Bavíme se o celé ploše jezera,“ řekl primátor Jan Paparega. Zatím se hovoří o tom, že za pozemky určené ke komerčnímu využití by město zaplatilo. Radnici by to stálo desítky milionů korun a další výdaje na údržbu. Seznam zájmových ploch proto není definitivní. Vyřešena ještě není ani samotná vodní plocha, kdo se o ni bude v dalších letech starat.

Poblíž jezera nyní stavbaři budují silnici Most – Mariánské Radčice. Letos se naváže výstavbou další infrastruktury. Chystá se například budování pláží, plovoucích mol pro vstup do vody, přístaviště lodí nebo zázemí pro vodní záchrannou službu. Tvůrci nového územního plánu doporučují pro tento hodnotný prostor vypracovat územní studii, která by řešila další zástavbu. Na ní by se již mohli podílet soukromí investoři.

Napuštěný starý lom

Jezero má rozlohu 309 hektarů, hloubku až 75 metrů a obvod devět kilometrů. Vzniklo mezi roky 2008 a 2014 napuštěním bývalého uhelného lomu v místě, kde stál starý Most. Oblast patří dlouhodobě mezi významné rozvojové lokality v Podkrušnohoří. Město Most si dalo také za úkol zajistit prezentaci okolí jezera pro podporu cestovního ruchu a pozitivní image města. Na jezero se nabalují i další plánované projekty, například bezbariérová lávka pro pěší a cyklisty Souš - Jezero Most, aby oblast, kde nyní nikdo nebydlí, byla dostupnější.

Oživování krajiny a ekonomiky má pokračovat i na jiných místech. Zástupci řady institucí nedávno představili Akční plán Strategie restrukturalizace znevýhodněných regionů, který pod názvem Restart půjde do vlády. Program s projekty za miliardy korun obsahuje pomoc pro podnikání, inovace, výzkum, životní prostředí a sociální klid v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezkém kraji. „Akční plán je shrnutím všeho, co potřebujeme, aby znevýhodněné kraje dosáhly úrovně ostatních regionů – zvýšily svou konkurenceschopnost, oživily ekonomiku a celkově zlepšily svou image,“ uvedla Gabriela Nekolová, mostecká zástupkyně Úřadu vládního zmocněnce zodpovědná za kraje Ústecký a Karlovarský.

Autor: Martin Vokurka

19.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nábory na mosteckém zimáku.
11

FOTO: Starší pomáhali trenérům zaučit nováčky

Fanoušci litvínovského hokeje. Ilustrační foto

Strážníci a hasiči opět pomáhají s dohledem na hokeji

Novým oddávajícím v Litvínově je zastupitel Martin Liška

Litvínov – Svolení k vykonávání úředního aktu vydali litvínovští radní.

Deník přiveze lídry stran za vámi! Ve středu 27. září

Ústecký kraj /INFOGRAFIKA/ - Během posledního měsíce před volbami představí Deník lídry regionálních kandidátek stran, které po volbách mají největší naději, že budou rozhodovat o budoucnosti naší země. A odvezeme je za vámi do míst, kde se nežije nejlépe. Chceme ukázat místa, která potřebují pomoct.

FOTO: Mladík z Dubí zasadil své babičce 99 ran nožem

Ústí, Dubí – Hrůzný čin se stal loni kolem 5. listopadu. K útoku došlo ráno v Dubí na Teplicku ve 4. patře domu v ulici Karolíny Světlé.

Derby pro Litvínov! A hráčky drží v tabulce třetí místo

Chomutov – Druhá nejvyšší soutěž žen v národní házené pokračovala 4. kolem, v němž nováček soutěže z Litvínova zajížděl k derby do sousedního Chomutova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení