VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historie Mostecka: Kolik lidí vlastně používalo pseudonym Pontanus?

Most - V historiografii Mostu a jeho okolí jsou zaznamenány dva známé případy, kdy jeho obyvatelé používali k svému jménu ještě pseudonym Pontanus. Mostecký deník nedávno objevil dalšího, české historiografii neznámého, který přezdívku Pontanus používal ve 40. letech minulého století.

7.3.2016
SDÍLEJ:

Georg Bartholdus byl druhým uživatelem. Foto: Knihoa o Mostecku

Prvním, kdo užíval pseudonym Pontanus, byl mostecký rodák Jacobus Spannmüller. V letošním roce si připomínáme 390 let od jeho úmrtí. Narodil se roku 1542 a patřil k významným představitelům humanismu druhé poloviny 16. Století. První vzdělání získal v městské škole, v roce 1558 byl poslán do pražské klementinské koleje. Vstoupil do jezuitského řádu. Roku 1566 z nařízení představených odcestoval do Bavorska, kde působil jako učitel v Ingolstadtu a Dillingenu. „Pokračoval ve studii rétoriky a filosofie, dosáhl hodnosti magistra svobodných umění," píše se o něm v Knize o Mostecku, vydané v roce 2000.

Jacobus Spannmüller, první uživatel pseudonymu.Spannmüller byl pak v roce 1582 přeložen do Augsburgu na nově zřízenou kolej, kde působil nepřetržitě, s výjimkou dvou let, až do ukončení své učitelské dráhy v roce 1611. Ovládal výborně latinu a řečtinu, napsal řadu pedagogických děl, u žáků a studentů se stala nejoblíbenější jeho učebnice latiny. Prosadil se také jako překladatel, obohatil svými básněmi humanistické básnictví 16. století. Vynikl nejen jako pedagog, ale také jako filolog a literární teoretik. Zemřel v Augsburgu roku 1626.

Druhý

V polovině 16. Století se v Mostě narodil další z uživatelů pseudonymu Pontanus, a sice Georg Bartholdus, který se později proslavil hlavně jako humanistický literát a historik. Letos si připomínáme 400 let od jeho úmrtí.

V rodném městě získal vzdělání u Christopha Desnera, který se zabýval mosteckou historií a vzbudil u svého žáka o tento obor značný zájem. Bartholdus se v roce 1573 zapsal na pražskou akademii, kde studoval filosofii a současně pěstoval poezii. Poté učil v Louce u Znojma. Po zvolení Martina Medka pražským arcibiskupem byl povolán do Prahy, kde byl jmenován arcibiskupovým tajemníkem. Později zůstal ve službách i dalších arcibiskupů. Stal se vyšehradským kanovníkem, byl i generálním vikářem. Těšil se důvěře císaře Rudolfa II., který jej roku 1586 poctil za básnické umění vavřínovým věncem. Dva roky nato jej povýšil do šlechtického stavu s přídomkem Z Breitenberku Širokého vrchu, podle vrchu poblíž Mostu. Když Georg Bartholdus Pontanus roku 1616 zemřel, zanechal po sobě rozsáhlou knihovnu s rukopisy a prvotisky, jejíž části jsou dodnes zachovány v Památníku národního písemnictví v pražském Klementinu nebo Národním muzeu. S válečnou kořistí během Třicetileté války se některé z nich dostaly i do knihoven švédských.

Z Bartholdovy tvorby dozajista zaujmou zejména básnické dějiny města Mostu z roku 1593 pod názvem Bruxia Bohemiae delineata carmine. „Téměř jako průvodce nás zanese doprostřed renesančního města a představí významné osobnosti, které měly nemalou zásluhu na jeho rozkvětu," charakterizuje dílo jedna z kapitol Knihy o Mostecku.

Georg Bartholdus Pontanus je znám také tím, že se ujal první básnířky na české půdě a první básnící ženy anglického původu Westonie. Rodačka z Londýna (2. 11. 1582) byla nevlastní dcerou známého alchymisty Edwarda Kelleyho ze dvora Rudolfa II., který byl vězněn na mosteckého hradu. Po Kelleyho smrti se s matkou přestěhovala do Prahy, kde se jí ujal právě Bartholdus, aby mohla pokračovat ve studiích a literární práci. Celým jménem Elizabeth Joanna Westonia zemřela v Praze, kde je také na Malé Straně pohřbena.

Třetí

Nedávno objeveným uživatelem pseudonymu Pontanus byl Dr. Kohle, až do roku 1938 soudní rada u bývalém okresního soudu v Mostě. „Jeho humorné příspěvky vždy dokázaly zlepšit náladu," napsal na jeho adresu Josef Kreissl z Hořan. Kohle je například autorem obsáhlého textu Maximálně poučné historie o Rytíři Welbovi z Wellbuditz s podtitulem Od ztracených kronik aneb Ve světle souvisejících rýmů, podaných Pontanem.

Nedávno objeveným uživatelem pseudonymu Pontanus je Dr. Kohle. Na snímku soudního dvora z Mostu v roce 1944 je v horní řadě označen křížkem.

Nedávno objeveným uživatelem pseudonymu Pontanus je Dr. Kohle. Na snímku soudního dvora z Mostu v roce 1944 je v horní řadě označen křížkem.

Po celou dobu II. světové války byl Kohle členem justičních orgánů v Mostě. Po skončení války v roce 1945 šel do odsunu. Zemřel neznámo kdy a neznámo kde v Německu. Možná proto se o tom, že užíval pseudonym Pontanus příliš mnoho neví.

Autor: D.Edvard Beneš

7.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zleva Veronika Šípová a Adéla Stříšková.

Stříšková je dva kroky od senzace. Může za jeden týden mít dva tituly

Základní škola v Horním Jiřetíně se jako první ve městě zbaví závislosti na uhlí a přejde na obnovitelné zdroje
6

Škola v Horním Jiřetíně přechází na čistou energii

Hanobení lidských ostatků do zákona o pohřebnictví neprošlo

Ústecký kraj /ROZHOVOR/ – Nový zákon o pohřebnictví zavede speciální přípravnou místnost, ale také přijde města a obce draho. I o tom hovoří Antonín Cícha, ředitel pohřební služby z ústeckého Střekova. Zákon bude platit od příštího roku.

V Mostě vymění další potrubí

Most - Práce budou probíhat v několika ulicích. Běží stavební řízení.

Čtyři návrhy kuchyně, která bude součástí obýváku

Manželé stojí před rozhodnutím, zda koupit byt. Bojí se totiž, že se jim do jedné místnosti nemůže vejít kuchyň, jídelní kout i obývák. Od toho je tu naše designérka Bára, která ukáže, že i na malém prostoru lze skloubit více funkcí.

FOTO DNE: V Máchově ulici omývají a impregnují fasádu paneláků

Most – Práce specializované firmy by měly probíhat až do příští neděle.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies