VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historie Mostecka: Kolik lidí vlastně používalo pseudonym Pontanus?

Most - V historiografii Mostu a jeho okolí jsou zaznamenány dva známé případy, kdy jeho obyvatelé používali k svému jménu ještě pseudonym Pontanus. Mostecký deník nedávno objevil dalšího, české historiografii neznámého, který přezdívku Pontanus používal ve 40. letech minulého století.

7.3.2016
SDÍLEJ:

Georg Bartholdus byl druhým uživatelem. Foto: Knihoa o Mostecku

Prvním, kdo užíval pseudonym Pontanus, byl mostecký rodák Jacobus Spannmüller. V letošním roce si připomínáme 390 let od jeho úmrtí. Narodil se roku 1542 a patřil k významným představitelům humanismu druhé poloviny 16. Století. První vzdělání získal v městské škole, v roce 1558 byl poslán do pražské klementinské koleje. Vstoupil do jezuitského řádu. Roku 1566 z nařízení představených odcestoval do Bavorska, kde působil jako učitel v Ingolstadtu a Dillingenu. „Pokračoval ve studii rétoriky a filosofie, dosáhl hodnosti magistra svobodných umění," píše se o něm v Knize o Mostecku, vydané v roce 2000.

Jacobus Spannmüller, první uživatel pseudonymu.Spannmüller byl pak v roce 1582 přeložen do Augsburgu na nově zřízenou kolej, kde působil nepřetržitě, s výjimkou dvou let, až do ukončení své učitelské dráhy v roce 1611. Ovládal výborně latinu a řečtinu, napsal řadu pedagogických děl, u žáků a studentů se stala nejoblíbenější jeho učebnice latiny. Prosadil se také jako překladatel, obohatil svými básněmi humanistické básnictví 16. století. Vynikl nejen jako pedagog, ale také jako filolog a literární teoretik. Zemřel v Augsburgu roku 1626.

Druhý

V polovině 16. Století se v Mostě narodil další z uživatelů pseudonymu Pontanus, a sice Georg Bartholdus, který se později proslavil hlavně jako humanistický literát a historik. Letos si připomínáme 400 let od jeho úmrtí.

V rodném městě získal vzdělání u Christopha Desnera, který se zabýval mosteckou historií a vzbudil u svého žáka o tento obor značný zájem. Bartholdus se v roce 1573 zapsal na pražskou akademii, kde studoval filosofii a současně pěstoval poezii. Poté učil v Louce u Znojma. Po zvolení Martina Medka pražským arcibiskupem byl povolán do Prahy, kde byl jmenován arcibiskupovým tajemníkem. Později zůstal ve službách i dalších arcibiskupů. Stal se vyšehradským kanovníkem, byl i generálním vikářem. Těšil se důvěře císaře Rudolfa II., který jej roku 1586 poctil za básnické umění vavřínovým věncem. Dva roky nato jej povýšil do šlechtického stavu s přídomkem Z Breitenberku Širokého vrchu, podle vrchu poblíž Mostu. Když Georg Bartholdus Pontanus roku 1616 zemřel, zanechal po sobě rozsáhlou knihovnu s rukopisy a prvotisky, jejíž části jsou dodnes zachovány v Památníku národního písemnictví v pražském Klementinu nebo Národním muzeu. S válečnou kořistí během Třicetileté války se některé z nich dostaly i do knihoven švédských.

Z Bartholdovy tvorby dozajista zaujmou zejména básnické dějiny města Mostu z roku 1593 pod názvem Bruxia Bohemiae delineata carmine. „Téměř jako průvodce nás zanese doprostřed renesančního města a představí významné osobnosti, které měly nemalou zásluhu na jeho rozkvětu," charakterizuje dílo jedna z kapitol Knihy o Mostecku.

Georg Bartholdus Pontanus je znám také tím, že se ujal první básnířky na české půdě a první básnící ženy anglického původu Westonie. Rodačka z Londýna (2. 11. 1582) byla nevlastní dcerou známého alchymisty Edwarda Kelleyho ze dvora Rudolfa II., který byl vězněn na mosteckého hradu. Po Kelleyho smrti se s matkou přestěhovala do Prahy, kde se jí ujal právě Bartholdus, aby mohla pokračovat ve studiích a literární práci. Celým jménem Elizabeth Joanna Westonia zemřela v Praze, kde je také na Malé Straně pohřbena.

Třetí

Nedávno objeveným uživatelem pseudonymu Pontanus byl Dr. Kohle, až do roku 1938 soudní rada u bývalém okresního soudu v Mostě. „Jeho humorné příspěvky vždy dokázaly zlepšit náladu," napsal na jeho adresu Josef Kreissl z Hořan. Kohle je například autorem obsáhlého textu Maximálně poučné historie o Rytíři Welbovi z Wellbuditz s podtitulem Od ztracených kronik aneb Ve světle souvisejících rýmů, podaných Pontanem.

Nedávno objeveným uživatelem pseudonymu Pontanus je Dr. Kohle. Na snímku soudního dvora z Mostu v roce 1944 je v horní řadě označen křížkem.

Nedávno objeveným uživatelem pseudonymu Pontanus je Dr. Kohle. Na snímku soudního dvora z Mostu v roce 1944 je v horní řadě označen křížkem.

Po celou dobu II. světové války byl Kohle členem justičních orgánů v Mostě. Po skončení války v roce 1945 šel do odsunu. Zemřel neznámo kdy a neznámo kde v Německu. Možná proto se o tom, že užíval pseudonym Pontanus příliš mnoho neví.

Autor: D.Edvard Beneš

7.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Přesunutý kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě
10

Obří slavnost u přesunutého kostela začala!

Ilustrační foto.

Super plat za práci na páse nabízí měsíce. Málokdo to vydrží dlouho

Opilý muž hrozil skokem z Tyršova mostu

Děčín - Mnoho desítek minut byla v pátek večer uzavřen Tyršův most v Děčíně. Na jeho oblouk totiž vylezl muž a hrozil skokem. Jeho zoufalý čin mu rozmluvili policejní vyjednavači.

Hanzl: Tatarstán? Asi tam budou jezdit na koních. V Nižněkamsku mě to zocelí

Ústí n. L., Litvínov /ROZHOVOR/ – Debut v českém dresu, premiéra na mistrovství světa, a hlavně první zahraniční angažmá. Hokejový útočník Robin Hanzl zažil pohádkovou sezonu, která mu změnila život. Ústecký rodák na ni čekal až do osmadvaceti let.

Na Žatecku vznikla potravinová banka, pomáhá lidem v nouzi

Dobříčany – Potraviny putují k potřebným na Lounsku, Mostecku i Chomutovsku. Působnost se má rozšířit i na Kladensko a Rakovnicko.

FOTO: Memoriál Air Show láká také na skok z křídla větroně!

Roudnice nad Labem – Největší společensko letecká akce Memorial Air Show se v Roudnici nad Labem koná už tento víkend. Návštěvníci uvidí na padesát leteckých vystoupení. K vidění však bude dohromady zhruba dvakrát více letadel. A to jak historických a současných vojenských letadel, tak i civilních strojů.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies