VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historie Mostecka: Kolik lidí vlastně používalo pseudonym Pontanus?

Most - V historiografii Mostu a jeho okolí jsou zaznamenány dva známé případy, kdy jeho obyvatelé používali k svému jménu ještě pseudonym Pontanus. Mostecký deník nedávno objevil dalšího, české historiografii neznámého, který přezdívku Pontanus používal ve 40. letech minulého století.

7.3.2016
SDÍLEJ:

Georg Bartholdus byl druhým uživatelem. Foto: Knihoa o Mostecku

Prvním, kdo užíval pseudonym Pontanus, byl mostecký rodák Jacobus Spannmüller. V letošním roce si připomínáme 390 let od jeho úmrtí. Narodil se roku 1542 a patřil k významným představitelům humanismu druhé poloviny 16. Století. První vzdělání získal v městské škole, v roce 1558 byl poslán do pražské klementinské koleje. Vstoupil do jezuitského řádu. Roku 1566 z nařízení představených odcestoval do Bavorska, kde působil jako učitel v Ingolstadtu a Dillingenu. „Pokračoval ve studii rétoriky a filosofie, dosáhl hodnosti magistra svobodných umění," píše se o něm v Knize o Mostecku, vydané v roce 2000.

Jacobus Spannmüller, první uživatel pseudonymu.Spannmüller byl pak v roce 1582 přeložen do Augsburgu na nově zřízenou kolej, kde působil nepřetržitě, s výjimkou dvou let, až do ukončení své učitelské dráhy v roce 1611. Ovládal výborně latinu a řečtinu, napsal řadu pedagogických děl, u žáků a studentů se stala nejoblíbenější jeho učebnice latiny. Prosadil se také jako překladatel, obohatil svými básněmi humanistické básnictví 16. století. Vynikl nejen jako pedagog, ale také jako filolog a literární teoretik. Zemřel v Augsburgu roku 1626.

Druhý

V polovině 16. Století se v Mostě narodil další z uživatelů pseudonymu Pontanus, a sice Georg Bartholdus, který se později proslavil hlavně jako humanistický literát a historik. Letos si připomínáme 400 let od jeho úmrtí.

V rodném městě získal vzdělání u Christopha Desnera, který se zabýval mosteckou historií a vzbudil u svého žáka o tento obor značný zájem. Bartholdus se v roce 1573 zapsal na pražskou akademii, kde studoval filosofii a současně pěstoval poezii. Poté učil v Louce u Znojma. Po zvolení Martina Medka pražským arcibiskupem byl povolán do Prahy, kde byl jmenován arcibiskupovým tajemníkem. Později zůstal ve službách i dalších arcibiskupů. Stal se vyšehradským kanovníkem, byl i generálním vikářem. Těšil se důvěře císaře Rudolfa II., který jej roku 1586 poctil za básnické umění vavřínovým věncem. Dva roky nato jej povýšil do šlechtického stavu s přídomkem Z Breitenberku Širokého vrchu, podle vrchu poblíž Mostu. Když Georg Bartholdus Pontanus roku 1616 zemřel, zanechal po sobě rozsáhlou knihovnu s rukopisy a prvotisky, jejíž části jsou dodnes zachovány v Památníku národního písemnictví v pražském Klementinu nebo Národním muzeu. S válečnou kořistí během Třicetileté války se některé z nich dostaly i do knihoven švédských.

Z Bartholdovy tvorby dozajista zaujmou zejména básnické dějiny města Mostu z roku 1593 pod názvem Bruxia Bohemiae delineata carmine. „Téměř jako průvodce nás zanese doprostřed renesančního města a představí významné osobnosti, které měly nemalou zásluhu na jeho rozkvětu," charakterizuje dílo jedna z kapitol Knihy o Mostecku.

Georg Bartholdus Pontanus je znám také tím, že se ujal první básnířky na české půdě a první básnící ženy anglického původu Westonie. Rodačka z Londýna (2. 11. 1582) byla nevlastní dcerou známého alchymisty Edwarda Kelleyho ze dvora Rudolfa II., který byl vězněn na mosteckého hradu. Po Kelleyho smrti se s matkou přestěhovala do Prahy, kde se jí ujal právě Bartholdus, aby mohla pokračovat ve studiích a literární práci. Celým jménem Elizabeth Joanna Westonia zemřela v Praze, kde je také na Malé Straně pohřbena.

Třetí

Nedávno objeveným uživatelem pseudonymu Pontanus byl Dr. Kohle, až do roku 1938 soudní rada u bývalém okresního soudu v Mostě. „Jeho humorné příspěvky vždy dokázaly zlepšit náladu," napsal na jeho adresu Josef Kreissl z Hořan. Kohle je například autorem obsáhlého textu Maximálně poučné historie o Rytíři Welbovi z Wellbuditz s podtitulem Od ztracených kronik aneb Ve světle souvisejících rýmů, podaných Pontanem.

Nedávno objeveným uživatelem pseudonymu Pontanus je Dr. Kohle. Na snímku soudního dvora z Mostu v roce 1944 je v horní řadě označen křížkem.

Nedávno objeveným uživatelem pseudonymu Pontanus je Dr. Kohle. Na snímku soudního dvora z Mostu v roce 1944 je v horní řadě označen křížkem.

Po celou dobu II. světové války byl Kohle členem justičních orgánů v Mostě. Po skončení války v roce 1945 šel do odsunu. Zemřel neznámo kdy a neznámo kde v Německu. Možná proto se o tom, že užíval pseudonym Pontanus příliš mnoho neví.

Autor: D.Edvard Beneš

7.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V obchodě vzal lapka 11 šišek salámu, v dalším 50 konzerv tuňáka

Kopisty na historické pohlednici.

Rodáci ze zaniklých obcí se opět sejdou v Citadele

Špatná zpráva: Na silnicích zemřelo zatím o šest lidí více než loni

Ústecký kraj - Řidiči často hazardují a jezdí vysokou rychlostí. To se jim však může stát osudným. 

Zlodějka během dne ukradla 21 lahví alkoholu

Most - Mladá žena se do stejného obchodu vrátila hned třikrát. Brala drahé pití a nakonec i prací prášek.

Kraj se zadluží o další 1,5 miliardy. Za peníze opraví mosty i školy

Ústecký kraj - Další obrovský úvěr hodlá Ústecký kraj splatit do konce roku 2031.

Robinson v opuštěné herně utratil tisíce, pak chtěl pustit ven

Most - Gambler si vzal peníze z baru a hrál na automatech. Když mu peníze došly, volal na kolemjdoucího.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení