„Budu se bránit,“ vzkazuje autorům stránek hejtmanka.

Internetové stránky http://janavanhova.blogspot.com/ se sice tváří, že patří hejtmance. Obsahují řadu jejích fotografií nebo životopis převzatý z internetové encyklopedie Wikipedia. Po pečlivějším prostudování je ale jasné, že jde spíše o stránky, které mají hejtmance uškodit. Jsou na nich například odkazy na články v různých médiích, ve kterých jsou popisovány skandály týkající se rozdělování dotací z Fondu hejtmanky Ústeckého kraje.

Jiné ukazují na kauzy kolem hejtmančina druha a vlivného člena chomutovské ČSSD Romana Housky. Je zde i článek o nákupu drahých vánočních stromků pro krajské školy.

Hejtmanka se chce bránit. „Paní hejtmanka celou záležitost s falešným webem jednoznačně odsuzuje a připravuje takové právní kroky, které povedou k odstranění webu,“ tvrdí mluvčí kraje Zdeněk Rytíř.

Internetoví odborníci ale upozorňují, že to může být problém. Internetové stránky jsou totiž s největší pravděpodobností zaregistrované v zahraničí. „Pokud je doména ze zahraničí, mají české orgány jen malou šanci její zrušení dosáhnout. Proto je také sem jejich autoři umisťují,“ vysvětlil Zdeněk Zahajský, který se zabývá tvorbou internetových stránek.

Houska, kterého se část obsahu internetových stránek také dotýká, tvrdí, že ví, kdo za vším stojí.

Konkrétně z toho obvinil stranu NS-LEV 21, jejího předsedu Jiřího Paroubka a bývalého krajského předsedu ČSSD Petra Bendu.

Paroubek tato nařčení odmítá. O internetových stránkách se prý dozvěděl minulý týden v pátek. „ Ani jsem se na to raději nedíval. K takové věci bych se nikdy nesnížil. Samotný fakt, že hodlám kandidovat v Ústeckém kraji ve volbách, nemůže nikoho opravňovat k tomu, aby mne z podobných aktivit obviňoval tak, jak to učinil životní partner hejtmanky Jany Vaňhové, Roman Houska. K jeho obviněním mohu sdělit pouze to, že Roman Houska zřejmě vychází z přísloví, „podle sebe soudím tebe.“ Vyzval Housku, aby se mu za to omluvil.

Falešné internetové stránky nejsou v Česku ničím výjimečným. Podobné se před nedávnem objevily například pod jménem Lukáše Kohouta poté, co v médiích řekl, že spolupracoval s krajským radním Petrem Jakubcem na různých kauzách. Stránky tehdy Kohouta spojily s Jaroslavem Foldynou.