VYBRAT REGION
Zavřít mapu

DISKUTUJTE: 20 let od revoluce. Jak se vám žilo dřív a jak nyní?

Most - Jací jsme byli před dvaceti lety? Jak na období sametové revoluce vzpomínáme? Přinášíme výpovědi lidí z Mostecka i zamyšlení známé socioložky. Jak vzpomínáte na 17. listopad vy? Napište nám to do diskuze.

17.11.2009 40
SDÍLEJ:

Most, "Plecháč", demonstrace v roce 1989.Foto: archiv Mosteckého deníku

Václav Hofmann, jednatel mosteckého divadla

Rok 1989 jsem prožil v divadle. Pracuji v něm od roku 1985 nepřetržitě. Na listopad a prosinec 1989 vzpomínám v dobrém. Byla to doba hektická, plná aktivity a nadějí. Divadlo bylo zpočátku centrem tohoto dění na Mostecku, a tak vzpomínám na shromáždění v divadle i na práci stávkového výboru ve vlásenkářské dílně. Monumentální a nezapomenutelný byl živý řetěz vytvořený kolem centra města lidmi požadujícími, po letech první, svobodné volby, které později vyhrálo, právě v té době ustavené, Občanské fórum .

Jiří Šlégr, hokejista

V době sametové revoluce jsme v Litvínově zrušili zápas s Jihlavou a dokonce jsme diskutovali s lidmi z Občanského fóra, kteří přijeli do města. Pamatuji si, že mezi nima byla i Mahulena Bočanová. Teď už je to dobré, ale předtím jsem měl smíšené pocity z toho, co se bude dít, co bude následovat.

Vlastimil Balín, senátor

V té době jsem pracoval v politickém aparátu strany, proti níž a jejím praktikám byla „sametová“ revoluce vedena.

A přiznám se, že jako většina lidí, byť jsem byl na exponovaném místě krajské struktury v Ústí n. L., jsem některé věci moc nechápal, možná nemohl pochopit. Bylo to asi i díky tomu, že jsem na řadě setkání se zástupci tehdejšího Občanského fóra z Ústí n. L. zastupoval komunikativně nepříliš ochotného vedoucího tajemníka V. Šípka a jejich tehdejší poněkud chaotické a nepříliš konkrétně formulované požadavky směřovaly spíše na centrální orgány než na krajskou úroveň.

S odstupem času, po seznámení se s informacemi a zákulisím a znalostí současného dění se dá shodnout s podstatnou částí těch, kteří jsou z dalšího chodu rozladěni, protože si vývoj, události hospodářského, společenskopolitického i kulturního života představovali jinak.
Vždyť i rétorika a často i představy lidí z OF, kolem V. Havla, byly kvalitativně odlišné než další vývoj.

Musím říci, že v roce 20. výročí tzv. listopadové sametové revoluce jsem také roztrpčen malou sebereflexí současné KSČM v razantnějším přístupu k sobě samé.

Možná je to i proto, že smutně proslulé „poučení z krizového vývoje“ bylo ve své podstatě adresováno vždy spíše těm tzv. zrádcům, revizionistům atd. a dovnitř strany samotné šlo mj. o účelové odůvodnění nastupující normalizace, čili strana se na další období ještě více uzavřela tolik potřebným změnám nakloněné většiny společnosti.

Dnes se KSČM nachází na podobné křižovatce a mám vážnou obavu, že opět je tu snaha před problémy se uzavírat a nepohodlné kritiky vytěsňovat. Chápu, že v takto zlomových momentech jsou očekávání vždycky hodně nadsazená samotné realitě a mnohá vyústění jsou pro řadu lidí, kteří ztratili své dříve samozřejmé životní jistoty materiální povahy, zklamáním. Je to jistá zákonitost podobných společenských procesů a nedělám proto přemrštěné závěry ani co se týká dalšího vývoje. Jen bych s ohledem na obecně exitující znalosti společenských zákonitostí očekával větší vyváženost, odpovědnost a odbornou angažovanost těch, kteří posléze stanuli na čele politického dění.

Z pohledu levicového politika to vnímám ještě citelněji, protože KSČM dle mého názoru zůstala občanům v mnohém dlužna v pohledu na vlastní minulost, ale i jasné, reálné programové a ideové vize s akcentem na jejich realizační záměr.

Také z těchto důvodů mě zklamala řada nově vzniklých či obnovených politických stran, včetně ČSSD.

Na druhou stranu si to někdy sám omlouvám - vždyť se v podstatě vygenerovaly z předlistopadové KSČ, a to jak organizačně, některými metodami a formami práce, tak částí členů.

I zde na Mostecku jich je napříč politickými stranami dost. U nich mám osobní problém, kdy to mysleli vážně a kdy předstírali, zda tehdy nebo dnes. Dost často si připomínám slova K. Čapka: „Kdo byl slušný, byl slušný vždycky. Nikdo se nestal přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky. Kdo mění víru, neměl žádnou. Člověka nepředěláš, jen se vybarví…“.

Jak jsme se změnili za posledních 20 let?

Před 20 lety se schylovalo ke konci vlády komunistů nad naší zemí a o tuto změnu jsme aktivně usilovali.
Za 20 let mnozí z nás svým umem, pílí a inteligencí dosáhli profesních úspěchů a blahobytu, o kterém se nám za komunismu ani nesnilo.
Budování soukromého úspěchu jsme vykoupili tím, že jsme až příliš ochotně odevzdali osud věci veřejných do chtivých a chamtivých rukou.
Skandály dnešních politiků sledujeme se stejným znechucením jako někdejší tupost těch komunistických.
Napříč zemí se rozrostl bezprecedentní systém korupce na komunální, krajské i centrální úrovni.
Vstupenkou na lukrativní posty polostátních podniků a organizací s miliardovými rozpočty je legitimace nebo spřízněnost s velkou politickou stranou.
Nepozastavujeme se nad tím, že v zemi, kde je pracovní síla 3x levnější než v západní Evropě, je kilometr dálnice 2x dražší.
Nepozastavujeme se nad tím, že narozeniny primátora či státního úředníka rozhodujícího o miliardách, stojí jeho „oficiální“ roční plat.
Nepozastavujeme se nad tím, že bývalý premiér vydělal desítky milionů na obchodě s akciemi od podnikatele, kterému předtím zajistil miliardovou dotaci.
V naší zemi lze dnes ustát jakýkoli skandál, za několik dní ho překryje ten další.
Nadáváme na ceny, ale jsme líní změnit banku nebo telefonního operátora.
Jsme líní se informovat, vytvářet si, prosazovat a bránit svůj názor.
Místo přísunu a zpracování informací si vymýváme mozky stupidními seriály. Místo zpráv a názorů čteme v bulváru o celebritách, kdo komu zahýbá a s kým.
Náš národní cynismus se masochisticky vyžívá v tom, jak hrozné panují poměry a sami kromě vymýšlení vtipů neděláme nic.
Ti přihlouplí se ještě rozčilují nad stotisícovými platy, ale miliardové causy jim unikají. Svou lenost pak omlouváme filozofií, že „jsou stejně všichni stejní“ případně „tihle budou ještě horší“.
Za nezájem a lhostejnost k osudu věcí veřejných zaplatíme vysokou cenu.
Korupce prodražuje většinu investic financovaných z daní i z obrovského deficitu. Ukrajuje šance našich dětí, na nichž v soukromí tak usilovně pracujeme. Zadlužuje zemi, která bude jednou jejich.
Dvě největší strany si rozparcelovaly tuto zemi s tím, že stejně budeme muset volit jednu znich bez ohledu na to, jak přezíravě se k nám budou chovat.
Nikdo z nás si nedělá iluze, že by malé politické strany byly lepší a čestnější než ty velké. Moc korumpuje vždy. Ale absolutní moc korumpuje absolutně.

Jiřina Šiklová, socioložka a ekonomka

17.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 40
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zleva Veronika Šípová a Adéla Stříšková.

Stříšková je dva kroky od senzace. Může za jeden týden mít dva tituly

Základní škola v Horním Jiřetíně se jako první ve městě zbaví závislosti na uhlí a přejde na obnovitelné zdroje
6

Škola v Horním Jiřetíně přechází na čistou energii

Hanobení lidských ostatků do zákona o pohřebnictví neprošlo

Ústecký kraj /ROZHOVOR/ – Nový zákon o pohřebnictví zavede speciální přípravnou místnost, ale také přijde města a obce draho. I o tom hovoří Antonín Cícha, ředitel pohřební služby z ústeckého Střekova. Zákon bude platit od příštího roku.

V Mostě vymění další potrubí

Most - Práce budou probíhat v několika ulicích. Běží stavební řízení.

Čtyři návrhy kuchyně, která bude součástí obýváku

Manželé stojí před rozhodnutím, zda koupit byt. Bojí se totiž, že se jim do jedné místnosti nemůže vejít kuchyň, jídelní kout i obývák. Od toho je tu naše designérka Bára, která ukáže, že i na malém prostoru lze skloubit více funkcí.

FOTO DNE: V Máchově ulici omývají a impregnují fasádu paneláků

Most – Práce specializované firmy by měly probíhat až do příští neděle.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies