VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Devastace Mostecka pokračuje

Mostecko - Ve středu 22. dubna má Země svátek. Na dně řeky Bíliny leží rtuť. V lesích se válejí odpadky. Auta a průmysl produkují stále moc škodlivin.

22.4.2009 1
SDÍLEJ:

Děti z 1. ZŠ si berou pytle na sběr smetí na kopci Resslu. Desítky školáků oslavili Den Země prací. Foto: DENÍK/Martin Vokurka

V minulém století chodil před autobusy člověk s červeným praporkem, který ukazoval řidičům cestu páchnoucí smogovou mlhou. Přestože se životní prostředí na Mostecku po miliardových eko-investicích do továren a rekultivace zlepšilo, dnešní oslavy mezinárodního Dne Země mají trpkou příchuť.

Školačka Petra Antošová si navléká plastové rukavice. Jde sbírat odpadky na kopec Ressl. S ní třicítka dětí a dvě učitelky z 1. ZŠ v Mostě.

Na cestě obejdou přejetou chráněnou ropuchu a vrhnou se na smetí na ploše velké jako půl fotbalového hřiště. Naplní téměř deset pytlů. Stačilo jim na to třicet minut. PET lahve, zbytky počítače, papír, kanystr a obaly od vína. „Našli jsem i tři prázdné lahve od vodky,“ řekne školačka.

„Tento region stále patří mezi nejvíce znečištěné oblasti v naší zemi. Je zde nejvyšší úmrtnost a nemocnost zejména na nádorová onemocnění,“ řekl včera Deníku mostecký neurolog Petr Klepiš. Podle něj jsou stále vysoké koncentrace prachu a velmi rizikových polyaromatických uhlovodíků (PAU). Ty vznikají například při málo účinném spalování. Ukládají se i v půdě a vodě. Mohou vyvolat rakovinové bujení a poškodit lidský plod.

Zároveň vzrůstá počet případů plicních onemocnění, počet alergiků a jedinců s oslabenou imunitou. „To jsou problémy, který evidentně souvisí s nárůstem automobilové dopravy,“ dodal lékař.

Experti upozorňují i na jiný významný zdroj znečištění – lokální topeniště. „V této oblasti jsou stále velké rezervy na zlepšování,“ sdělil Luboš Motl z Meziboří, znalec v oboru ochrany přírody a ekologických služeb a člen krajské komise životního prostředí.

Vedoucí mosteckého ekologické centra Soňa Hykyšová potvrdila, že mnoho lidí kvůli úsporám topí v domcích nejlevnějšími palivy a tím zvyšují množství škodlivin v ovzduší. „Používají k vytápění i odpad,“ uvedla Hykyšová.

Podle ní může pomoci nový státní dotační program Zelená úsporám. Také majitelé rodinných domů mohou získat peníze na zateplování či na náhradu neekologického vytápění za nízkoemisní kotle na biomasu a účinná tepelná čerpadla. Příjem žádostí o dotace začal právě dnes. Česká republika rozdá do roku 2012 až 25 miliard korun.

Podle Motla je třeba řešit i takzvaný sekundární prach, který se tvoří hlavně na znečištěných silnicích, kde ho víří doprava. Za důležité považuje také zjednodušení administrativy pro zavádění těch nejlepších dostupných technologií pro ekologizace výrobních provozů.

Do roku 1998 musely továrny snížit emise škodlivin podle přísnějšího zákona o ovzduší. Pomohly výkonnější filtry, odlučovače, odsiřovací jednotky a kotle s fluidním spalováním. Přesto každý rok uletí do vzduchu v Ústeckém kraji desítky tisíc tun oxidů síry a dusíku. A řeka Bílina je stále jednou z nejšpinavějších řek v České republice.

„A to má, alespoň doufejme, nejkritičtější roky dávno za sebou. Ve druhé polovině 20. století patřila dokonce mezi nejznečištěnější řeky na světě,“ sdělila Dana Kovaříková z Ekologického centra Most. Na dně řeky zůstává usazená rtuť, mazut a další jedovaté látky. „Jejich likvidace není otázkou několika let, ale celých desetiletí,“ poznamenala Kovaříková.

Paradoxem je, že pramen Bíliny, ukrytý v lesích Krušných hor, má vodu, kterou by podle odborníků mohli pít i kojenci. S každým kilometrem se ale stává rizikovější. Od počátku 90. let se kvalita vody v řece výrazně zlepšila. Pomohly zákonné tlaky na stavbu nových čističek odpadních vod a jejich další modernizace.

„Čistá však Bílina nebude asi nikdy. Vybrala si, bohužel, špatnou trasu v průmyslové oblasti,“ uvedla Kovaříková. Podle ní nezáleží jen na průmyslu: řece škodí i černé skládky na březích.

Otevřená je i otázka další povrchové těžby uhlí. Ta přináší cennou energii i zkázu.

Autor: Martin Vokurka

22.4.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Adam Matouš z Předlic má malé zemědělské hospodářství a někdo mu bezdůvodně tráví zvířata.
8

Mladému chovateli z Předlic zabili lidé už desítky zvířat

Přípravné severočeské derby Litvínov versus Chomutov.
8

Severočeské derby a souboj bratrů Lukešů ovládl mladší Štěpán

AKTUALIZOVÁNO

Takto bude vypadat lanové centrum na Šibeníku v Mostě

Most - Mostecká radnice zveřejnila studii 3D bludiště v parku Šibeník. Bude mít i vyhlídkovou věž vysokou 26 metrů.

Tuny cenného kovu chtějí brát z úpatí hory. Už za čtyři roky

Teplicko - Těžba lithia na Cínovci by mohla začít v roce 2021. V plánu to má alespoň česká firma Geomet, která zde provádí průzkumy.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Hokejová svatba: Fanoušci si jako kulisu svatebních fotek zvolili zimák

Litvínov /FOTOGALERIE/ - „Je to náš druhý domov,“ říkají o litvínovském zimáku Eliška a Vratislav Bílkovi. V sobotu měli svatbu a druhý den si jako kulisu svatebních fotek zvolili právě zimní stadion litvínovské Vervy. Oba jsou nadšenými fanoušky litvínovského klubu a při hokeji se také seznámili. Bylo to v mistrovské sezoně, teď je čeká společná cesta životem. Vráťa, kterému se přezdívá Kozel, tak svůj „pseudonym“ přenesl i na manželku Elišku, která je Kozlicí. Oba mají svá jména i na fanouškovském dresu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení