Mítink je reakcí na říjnové rasové nepokoje, při kterých zasahovali proti demonstrantům policejní těžkooděnci. „Za Dělnickou stranu mohu říci, že námi svolané shromáždění bude poklidnou akcí. Chceme jen vytvořit tlak na radnici, aby se Janovem více zabývala, sdělil Deníku předseda strany Tomáš Vandas.

"Nelze ale vyloučit, že se objeví provokatéři, kteří se pokusí vyvolat pouliční násilí. Naši lidé ale zákon neporuší,“ sdělil dále Vandas. Jiný člen Dělnické strany, Bohdan Grygařík, v internetových diskuzích vyzývá obyvatele Janova, aby si raději v den demonstrace raději přeparkovali automobily jinam. "I přes plánování pokojného shromáždění občanů doporučujeme místním z Janova, aby si raději na neděli a pondělí přeparkovali svá auta někam pryč z Janova, protože jsou obavy, že cikáni a anarchisté budou vyvolávat nepokoje. V diskusích pod mnoha články na toto téma tím cikáni i anarchisté vyhrožují.

Dělnickou stranu podporuje zejména radikální mládež. „Ano, vracíme se do Litvínova!“ oznámilo na internetu extrémistické hnutí Autonomní nacionalisté.

Ministr vnitra Ivan Langer tento týden oznámil, že chce Dělnickou stranu zrušit. „Pohár trpělivosti přetekl. Důvodů pro zrušení Dělnické strany je celá řada. Pro mě je jedním z nich prohlášení tiskového odboru DS ze 17. října 2008, který vyhlásil nulovou toleranci polistopadovému systému, po jehož odstranění už delší dobu volá,“ uvedl ministr.

Ministerstvo vnitra návrh předložilo k meziresortnímu připomínkovému řízení a do čtrnácti dnů by jej měla projednat vláda. O konečném verdiktu pak rozhodne Nejvyšší správní soud.

„Já k tomu mohu jen říci, že to považuji za absurdní,“ uvedl Deníku předseda strany Tomáš Vandas. „Dělnická strana nikdy neporušila zákony České republiky a podle mého názoru jde jen o snahu zrušit opoziční politickou stranu, která získává stále větší popularitu mezi občany,“ prohlásil Vandas s tím, že ani případné zrušení by jeho stoupence nepřimělo k odchodu z politiky.

Martin Vokurka, Vojtěch Janda, Oldřich Hájek