„Došlo k výraznému snížení počtu nezaměstnaných v evidenci úřadu práce, v některých regionech až o 40 procent. Lidé si raději než by pobíraly stravenky najdou práci, a to je ten správný efekt, kterého chtěl projekt docílit,“ uvedl ředitel Úřadu práce Most Oldřich Malý.

Na straně druhé však stojí znepokojení občané Litvínova, kteří stravenky pobírají. Těm se tento systém značně nelíbí a považují ho za nedůstojný. Po peticích, které k ničemu nevedly, se nakonec rozhodli nezaměstnaní pro demonstraci přímo před budovou litvínovské radnice. Ta by se měla podle organizátorů protestu uskutečnit v pondělí 28. dubna mezi 14. a 15. hodinou. „Je to pod lidskou důstojnost. Nakupovat pouze v nejdražších obchodech, které město nasmlouvalo. V obchodech není výběr ze sortimentu, předražené a prohnilé ovoce, nepříjemní prodavači, když vidí, že jdete platit stravenkou. Nepotrestali ani tak dospělé, ale děti, ty teď kvůli tomu strádají,“ sdělila Deníku jedna z organizátorů pondělní demonstrace Jitka Kokyová .

Město Litvínov i přes veškeré protesty nezaměstnaných od projektu nehodlá ustoupit. Do budoucna naopak chystá ještě větší kontroly zneužívání poukázek pomocí elektronických karet. Ty by měly zamezit kšeftování se stravenkami. Díky čipové kartě bude moci totiž zaplatit stravenkou jen majitel karty, jejíž kód se bude shodovat s kódem na stravence. Vyhodnocení úspěšnosti projektu by mělo přijít za rok. „Již na začátku jsme si určili, že projekt vyhodnotíme po roce, proto nechceme předem říkat, jak byl úspěšný. Od projektu ale nehodláme ustoupit,“ řekl nekompromisně místostarosta Litvínova Martin Klika.

Kolik lidí přesně v pondělní odpoledne vyjde do ulic protestovat proti stravenkovému systému, není podle organizátorů zatím jasné. „Záleží také hodně na počasí. Akce je řádně nahlášená a byla zorganizována na popud lidí, kteří jsou tímto systémem zasaženi,“ dodala organizátorka Jitka Kokyová. Dále také dodala, že pokud se ani po tomto veřejném protestu nic nebude dít a město od svých požadavků neustoupí, jsou rozhodnuti celou věc podat až k soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Město se chce nyní zaměřit na kontroly obchodníků, se kterými má v rámci přijímání sociálních poukázek uzavřené smlouvy. „Budeme kontrolovat nejen nasmlouvané obchody, ale také ty, které s námi smlouvu nemají a přesto stravenky přijímají. Společně s firmou, která nám tyto poukázky poskytuje, jsme se rozhodli tomu zabránit. Kontroly bude provádět litvínovská městská policie ve spolupráci s úřadem práce,“ sdělil litvínovský místostarosta Martin Klika. I když statistiky snižujících se žadatelů o sociální dávky mluví jasně, odpůrců stravenek neubývá. „Přijde mi to nefér. Léta jsem pracovala, pak jsem dostala výpověď a v mém věku mě už nikdo nezaměstná. Teď dostávám stravenky, za které si téměř nic nekoupím a ušetřit se na nich už vůbec nedá. Nemůžu si zajet do Mostu do Tesca nakoupit v akci, protože tam nemám za co jet, když mám jenom stravenky,“ běduje Kristýna Schejbalová z Litvínova.