VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Babiš se v Janově procházel mezi zazděnými paneláky

Most /FOTO/ – Bytová družstva zkusí prosadit změnu zákonů přes šéfa ANO, kterému pošlou k řešení seznam největších potíží.

18.7.2017
SDÍLEJ:

Andrej Babiš (vpravo) na tiskové konferenci v SBD Krušnohor, kde je ředitelem František RybaFoto: Deník/Martin Vokurka

Na chodbách výkaly, sousedé narkomani, křik a hádky o pořádek v domě. „Už to tam bylo příšerné. Museli jsme se odstěhovat,“ říká státní zaměstnankyně ve středních letech, která žila v jednom z věžáků za mosteckým úřadem práce. I tato lokalita téměř v centru města se dostala mezi rizikové a už prošla úřední kontrolou. Pronikání chudoby a deprivace do klidnějších čtvrtí dělá lidem starosti. „Mám obavu, že za chvíli bude sociálně vyloučený celý Most,“ dodává Mostečanka, která pracuje s problémovými rodinami.

Andrej Babiš v pondělí Deníku řekl, že v případě volebního úspěchu bude mít ANO zájem řídit také ministerstvo práce a sociálních věcí, které si má víc hlídat miliardy korun. To by se líbilo zástupcům bytových družstev, která si stěžují na zneužívání sociálních dávek, kšeftování s byty, bujení chudinských čtvrtí a špatné soužití v domech. S Babišem jednají o pomoci již delší dobu. Zatím jim nic neslíbil, pouze je vyslechl a v Mostě si od nich vyžádal podklady pro volební program, kam hodlá bydlení zařadit.

„Jsem optimista. Každý drobný krůček, který nás posune vpřed, je dobrý,“ řekl po setkání s Babišem František Ryba, ředitel SBD Krušnohor, které na Mostecku spravuje 22 tisíc bytů a je největším bytovým družstvem v ČR.

Babiš už navštívil Varnsdorf, Terezín a v pondělí 17. července poprvé sociálně vyloučené litvínovské sídliště Janov se zazděnými paneláky. Odmítl, že tím zahájil v Ústeckém kraji volební kampaň. „Přijel jsem se učit. Od lidí z praxe zjišťuji, jaké změny zákonů potřebujeme a jak uchránit peníze státu. Ten by měl dohlédnout, aby dávky dostávali jen ti, kteří je skutečně potřebují, a ne ti, kteří nepracují, i když mohou pracovat,“ řekl Babiš.

Šokovalo ho, že v Janově je přebytek bytů, do kterých se díky spekulativnímu obchodu s chudobou stěhují dávkaři z celé ČR. „Je jim jedno, kde žijí. Je to absurdní situace, na které vydělává řada lidí a všechno to platí stát,“ prohlásil Babiš. Očekává i náměty, jak zlepšit činnost úřadu práce, který podle něj potřebuje jiný styl řízení, aby nebyl jen evidenčním účetním střediskem, ale aktivněji kontroloval.

„Rozhodně to nebylo zahájení jakékoliv politické kampaně. Smyslem bylo seznámit pana Babiše s konkrétní bytovou problematikou. V Janově se mohl přesvědčit, jaké potíže způsobuje dnešní nedokonalá legislativa,“ uvedl Jan Vysloužil, předseda Svazu českých a moravských bytových družstev.

Babiš uvedl, že zneužívaní dávek a obchod s chudobou ho zajímaly už jako ministra financí, protože sociální oblast stojí stát stovky miliard korun. "Myslím si, že v ní jsou velké rezervy, které by se už měly dát do pořádku. To se týká i resortu bydlení, který patří k prioritám. Proto se ptám lidí, kteří problémy znají nejlépe," řekl Babiš.

Ryba s kolegy pro něj sepíší všechny hlavní potíže v bydlení a navrhnou řešení. Předseda ANO tak bude dalším z řady politiků, které bytová družstva v posledních letech oslovila.

Podle Ryby je nutné začít dávkami. „Nejde jen o příspěvek na bydlení, ale musí se změnit celý systém sociálních dávek. Kdo to bude chtít udělat, bude muset hodně pracovat.“ Dávky by se podle něj neměly dávat zadarmo, ale je třeba je podmínit nějakou protislužbou nebo odvedením veřejně prospěšné práce.

Babiš vidí řešení i v posilování pravomocí měst a starostů. „Není to nic nedemokratického,“ dodal.

Obec Obrnice, která má 2500 obyvatel, z toho zhruba 40 procent jsou Romové, čelí přílivu dalších sociálně slabých z celého Česka tím, že vykupuje v dražbách byty. Čtyři opuštěné domy již nechala obec zbourat.

Z podobných důvodů vykoupila tři soukromé domy u problémového sídliště Stovka mostecká radnice. Ta nechala loni zbourat dva vybydlené a zdevastované paneláky v městském sídlišti Chánov.

V Jirkově chtějí od září omezit migraci tzv. nepřizpůsobivých nařízením města, které nepovolí v sociálně vyloučených lokalitách Ervěnice, Krušnohorská ulice a Březenec vyplácení doplatku na bydlení novým přistěhovalcům závislým na dávkách.

Mostecká výzvaStavební bytové družstvo Krušnohor v roce 2008 zveřejnilo takzvanou Mosteckou výzvu, kde popsalo základní problémy bydlení na Mostecku a žádalo o pomoc politiky. „Mostecká výzva byla poprvé předána ministryni Džamile Stehlíkové v roce 2008 po prvním velkém incidentu mezi policií a občany v Litvínově Janově. Potom jsme Mosteckou výzvu předávali dalším a dalším politikům, Kocábovi, Čunkovi a dalším, ale nikdo z nich nenašel odvahu si návrh legislativních změn ani přečíst, natož jej začít prosazovat,“ uvedl loni František Ryba, ředitel SBD Krušnohor. Podle něj je třeba udělat takové legislativní kroky, které by například umožnily, aby se bydlící v domech vyjadřovali k tomu, kdo bude bydlet v bytě vedle nich.

Návrh legislativních změn

Specifické problémy sídlišť a bytových domů
• základní myšlenka: nastěhuje-li se někdo do 100bytového domu, ovlivňuje okamžitě život dalších 99 rodin
• možnost družstevníka, respektive vlastníka vyjadřovat se k uchazečům o bydlení v konkrétním domě s právem nesouhlasu ostatních spolubydlících v domě
• zajištění větší anonymity svědků, kteří se bojí svědčit proti sousedům porušujícím dobré mravy v domě
• zajišťování nočního klidu – možnost výrazných sankcí
• příspěvek na bydlení povinně poskytovat přímo pronajímatelům
• Přihlašování k trvalému pobytu a další navazující problematika
• ve vymezení oprávněných osob vypustit nájemce (§ 10 odst. 6, písm. c) zák. č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel)
• stanovit „hygienické“ normy na počet přihlášených osob do bytu
• zavedení institutu „přechodného pobytu“

Dětské gangy na sídlištích
• větší odpovědnost rodičů – možnost sankcí
• zapojení sociálních odborů místních samospráv
• nečinnost policie
• zapojení dobrovolných institucí

Dluhy, finance
• nemožnost získávání úvěrů na opravy a údržbu domů
• snižování komfortu bydlení
• možnosti bankrotu a likvidace pronajímatelů
• insolvence jako další ze zločinů státu vůči slušným lidem

Problematika kamerových systémů
• úskalí nutného souhlasu všech dotčených bydlících v domě
• nadřazenost ochrany soukromí občana nad ochranou majetku

Sociální dávky
• vyplácení sociálních dávek podmínit povinností odpracovat určitý počet hodin např. při veřejně prospěšných pracích
• odebírání sociálních dávek při zjištění, že žadatel hraje automaty, jeho děti se po nocích potulují, narušují dobré mravy v domě apod.

Soudy
• zkrácená řízení u nepřizpůsobivých s povinností ukončení sporu do 3 měsíců

Autor: Martin Vokurka

18.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bývalý litvínovský hokejista Petr Klíma.

Litvínovský talent Petr Klíma je zpět v Čechách a plánuje práci u hokeje

Pohřešovaný Roman Švec z Mostu

Mostečan Roman Švec se pohřešuje už přes dva měsíce

Svatá Anna bude hezčí. Opravuje ji restaurátor

Most - Památka stála nejprve ve starém Mostě, pak v Českých Zlatníkách.

Víte si rady s dýní? Pošlete nám svůj nejlepší recept!

Dýně, druh tykve, má v kuchyni široké využití. Byť nejznámější je asi polévka, lze ji připravovat na mnoho způsobů, vařit, péct nebo zavařovat. Pochlubte se, jak si tuto zeleninu vychutnáváte vy!

Nádraží na Moldavě možná ožije

Krušné hory – Na velikém objektu nádraží se podepisuje zub času. Mohlo by se tam vrátit alespoň občerstvení.

Poruba přibrzdila rozlet Černých andělů. Mostečanky vezou bod

Ostrava, Most - Tři kola byly stoprocentní, ale teď už to neplatí. Mostecké házenkářky v předehrávce čtvrtého kola MOL Ligy uhrály remízu 19:19 (9:9) na hřišti Poruby. Mostečanky narazily na severu Moravy na tuhou domácí defenzivu, která nakonec slavila úspěch.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení