Přitom nešlo o nic jiného než o páry z chladicích věží elektrárny v Počeradech, které daly vzniknout tomuto zajímavému úkazu.

Lidé se zastavovali na ulicích a oblak, jasně viditelný na pozadí podzimně modré oblohy, si fotografovali a natáčeli.

Atmosférický jev má logické vysvětlení. Jedná se o čistou páru z chladících věží počeradské uhelné elektrárny. „Teplá pára stoupá nahoru, přičemž shora na ni „tlačí“ studený vzduch, tím je pára deformována, tentokráte do podoby „atomového hřibu“. Záleží přitom i na případné nízké oblačnosti, ranních mlhách a podobně,“ vysvětluje Ota Schnepp, mluvčí společnosti ČEZ pro severní Čechy.

Vidět podobný úkaz je pravděpodobnější právě v tomto období. „V létě, kdy je teplota vzduchu podstatně vyšší a nebe „čistší“, je tento jev ojedinělý,“ dodal Ota Schnepp. Fotografii, kterou mu Mostecký deník poslal k posouzení, si už uložil do sbírky zajímavostí z elektráren.

Parní hřib z elektrárny má ještě jednu zajímavou souvislost s aktuálním děním na Mostecku. V den, kdy se objevil, začalo v regionu šestidenní setkání badatelů, kteří pomocí mobilních měřících systémů zkoumají ovzduší.

„Jde o projekt zaměřený na identifikaci a posouzení vlivu jednotlivých zdrojů znečištění na kvalitu ovzduší v daném sídle,“ vysvětluje Petra Karnetová z oddělení vnitřní a vnější komunikace Vysoké školy chemicko–technologické Praha (VŠCHT). Škola, která má v Mostě pobočku, se na zkoumání podílí.