Sto padesát. Přesně tolik dřevěných přehrážek má v dalších letech, ale spíše desetiletích, napomoci k obnově přirozeného prostředí pro živočichy a rostliny, jakými jsou např. tetřívek obecný nebo masožravá rosnatka okrouhlolistá, na více než dvaceti hektarech rašeliniště Cínovecký hřbet.

Blíž přírodě

To je investice společnosti NET4GAS, generálního partnera projektu Revitalizace rašelinišť v Krušných horách, v rámci jejího programu Blíž přírodě.

„Při stavbě plynovodů zasahujeme do přírody, a tak jí to chceme vrátit. Proto program Blíž přírodě vznikl,“ říká jednatel NET4GAS Jan Nehoda. Program ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody napomohl od roku k obnovení již 40 přírodních lokalit po celé České republice.

S výsledkem spolupráce mezi generálním partnerem projektu, jeho vedoucím, jímž je občanské sdružení DAPHNE ČR – Institut aplikované ekologie a o. s. AMETYST, se mohli ve středu na místě seznámit novináři.

Vyzkoušeno již loni

V okolí Cínovce tedy dochází cíleně k zadržování vody. Podle Jana Duška, ředitele Daphne ČR – Institutu aplikované ekologie, se funkčnost vybudovaných přehrážek, které plní také funkci protipovodňových opatření, ukázala již při loňských prázdninových bouřkách.

„Přehrážky nejdříve zachytí několik přívalových srážek a následně začne mech rašeliník vytlačovat nežádoucí rostliny. Teprve poté začne pomalu narůstat vrstva rašeliny. Na jeden její milimetr si je třeba počkat přibližně jeden rok,“ vysvětlil Jan Dušek.

Ještě letos by mělo dojít k revitalizaci dalších dvou rašelinišť v Krušných horách v rámci uvedeného projektu. Postupně by tak měla být zaplavována i rašeliniště U jezera a Velké tetřeví tokaniště.

Jednoduché, účinné

Revitalizace rašelinišť zrušením funkce odvodňovacích systémů je relativně jednoduché opatření. Jeho účinnost byla ověřena na řadě lokalit v Krušných horách i v jiných pohořích v tuzemsku i v zahraničí. Ve většině případů šlo o vybudování různých typů přehrážek na odvodňovacích kanálech.

Postupem času díky tomu došlo k zaplavení širšího okolí přehrážky, rozvoji vhodné vegetace a následnému zazemnění celého kanálu. V rámci tohoto projektu ekologové využívají především dřevěné přehrážky o velikosti od 20 centimetrů až do dvou metrů.

Nově zrevitalizovaná území si mohou prohlédnout i rodiny s dětmi. Napříč třemi rašeliništi povede z Cínovce naučná stezka v délce 14 kilometrů, která na osmi informačních panelech seznámí s procesem revitalizace rašelinišť a představí také například zajímavosti z oblasti geologie Krušnohorska či místní faunu a flóru.