VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Někteří politici si stále myslí, že občan je jejich podřízený

Liberec –/Z REGIONU/ „Nejsem právě vizuální typ. Když mě moje žena uviděla poprvé, prohlásila, že by si se mnou nechtěla ani dopisovat. Což se jí splnilo, protože když jsem se k ní nastěhoval s kufrem, neměla to už zapotřebí.“

18.10.2010
SDÍLEJ:

SPISOVATEL IVAN KRAUS. „Setkání se čtenáři mám rád. Vidím, jak reagují. Psaní je osamělá činnost a já vidím, jak lidi na mé knížky reagují. Když vás nevezmou, nepomůže vám distribuce,“ říká. Foto: Deník/ Jan Škvára

Tímhle vtipným bonmotem, jedním z mnoha, které s pokerovou tváří jen tak mimoděk trousí kolem sebe, zahájil prozaik, herec a příležitostný komentátor Českého rozhlasu Ivan Kraus své vystoupení ve zcela zaplněné literární kavárně libereckého Knihkupectví u Fryče.

Četl ukázky ze svých knížek, odpovídal na dotazy přítomných a především vtipně a s přehledem glosoval nejrůznější témata. S typickou „krausovskou intonací“, která nezapře, že jak spisovatel Ivan, tak i nejmladší a zároveň nejznámější z jeho čtyř sourozenců, herec a moderátor Jan Kraus, vyrostli v jednom hnízdě.

Což samozřejmě svádělo k otázce, do jaké míry jsou skvěle vypointované příběhy o vlastní rodině plné absurdních situací, skutečné a do jaké míry už jde o autorskou licenci.

„U mě to není většinou licence, do velké míry jsou to pravdivé příběhy. To, co postřehnu kolem sebe, ať už ve vlastní rodině, v tisku nebo třeba v tramvaji, a vždycky si tam najdu nějaké absurdní situace. Jak to zpracuju, to už je další věc, ale v zásadě nic nevymýšlím, protože ono je dost na tom, v čem žijeme.

Mimo to se domnívám, že skoro každý v nás v sobě nosí nějaký příběh, celý román! Akorát, že nemá troufalost to dát na papír, a tím pádem neničí ty lesy. V tom je mezi námi jediný rozdíl,“ odpověděl napůl vážně, napůl po krausovsku.
Řeč se pochopitelně stočila také na volby. A rozdíly v komunální politice u nás a ve Francii, kam Ivan Kraus se svou ženou Naděždou Munzarovou v roce 1968 emigroval.

„My už teď většinu času trávíme tady, v takové malé vesničce za Prahou, která čítá kolem čtyřstovek duší, a kandidují tam mladí lidé ne za strany, které jim diktují program, ale jako zájmová sdružení. Člověk se nemůže spokojit jen s tím, co je mu nabídnuto. V obchodě taky přece nekupujete to, co vám podstrkují jako to nejlepší zboží, ale to, co opravdu potřebujete! A tihle mladí lidé, kteří si říkají podle jména vesnice, nejlépe vědí, co nás trápí. Že je to silnice, někdy voda a co bude se školkou, která zatím stačí, ale jak dlouho, když se sem stěhují další lidé…

Komunální volby jsou podle mě důležité v tom, že je to iniciativa zespoda. A každá takováhle malá vesnice je vlastně ukázkou či vzorkem mikrokosmu,“ říká velmi vážně Kraus.

V čem jsou komunálky jiné třeba ve Francii, kde roky žil? Dá se srovnávat?

„V něčem ano, ale oni tam mají demokratický systém nastavený léta, zatímco my dvacet let. Ale nedělejme si iluze, že lidé jsou jiní. Třeba taková korupce je mezinárodní choroba, ale rozdíl tu přeci jen je. Totiž tam, když to vyjde na světlo, tak následuje soud a šatlava a jde se z partaje. A tohle nám zatím ještě u nás chybí. Ale tu a tam už zaznamenávám, že se o věcech začíná víc mluvit. Třeba slyším, že někde koupili pozemky za tolik milionů a s rozdílem tolika milionů je přeprodali…

Začíná se vytrácet jakýsi ostych. On to ani není ostych, jako spíš takový návyk. A to já nemám rád. Já si myslím, že když člověk nekrade, pracuje nebo pracoval, tak nemá být voděn za nos.

Některý politik si totiž pořád myslí, že občan je jeho podřízený. Omyl! Státní zaměstnanec, tedy politik, je člověk, který občana zastupuje a občan si ho platí, tak proč nad tím dlouze uvažovat? Proč mít ostych? Je to čistě věc selského rozumu,“ říká rezolutně Kraus.
„Ve Francii je hlavním problémem zemědělská politika. EU je dobrá idea, ale ne každá idea je přijatelná. Kuřata , zelenina, ovoce se vozí sem a tam, proč mám jíst kuřata z Polska?

Frantíci už přišli na to, že venkov bude ztracen, když tam nebude „jejich“ pekař, paštičkář nebo to jejich oblíbené minikafe, že tam zmizí i místo setkávání. A začíná se objevovat něco, co se mi hrozně líbí. Totiž, když někdo odejde nebo skončí s živností, starosta láká nového: Přijďte k nám, my vám dáme domek, chceme tu mít dál pekaře! A to je hrozně pěkné,“ přidává zkušenost hodnou opsání.

Končíme příjemný minirozhovor a Ivan Kraus usedá ke stolečku s knížkou Medová léta, aby přečetl povídku Neděle. Lidé se prohýbají smíchy, všichni se v rodičovském mentorování na téma děti a lenost poznávají.

„Autorská čtení mám moc rád. Je to vlastně jediná možnost jak se setkat se svými čtenáři, protože psaní, to je solitérní činnost. A setkání se čtenáři dobíjí baterky, obzvlášť ve chvílích, kdy vám to zrovna nejde. Je tam taky ten moment zázraku: Vy knížku sice napíšete, ale co? Všechno ostatní je na čtenáři. Nepomůže žádná distribuce, když vás čtenář nevezme. Já to dělám moc rád, protože teprve v přímém kontaktu, když čtete ukázky, poznáte reakce,“ svěřuje se Ivan Kraus.

Běží klasický scénář. Četba a dotazy. Na Francii, na knížky. A pak se přihlásí starší pán a zcela vážně prohlásí, že on je ten bratranec, jemuž Ivan Kraus vděčí za mnohé, čeho dosáhl, když k nim jako tříletý capart jezdil do Liberce k tetičce do Klášterní ulice. Ivan Kraus je lehce udiven a rozvíjí se konverzace plná vzpomínek i rozpaků. Nikdo z přítomných netuší, do jaké míry jsou hrané, nebo zda jde o skutečnost. Jako z povídky. Typicky vlídně absurdní humor podle Krause.

Autor: Jana Švecová

18.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hvězda kulturistiky Filip Grznár se představil v Nezvěsticích.
32

Kulturista schvaluje zastřelení Roma v Chomutově. Natočil video

Oslava 500 let od založení kostela v Mostě

Umělci i posluchači vzdali hold 500. výročí založení kostela v Mostě

Litvínov má Kanaďana Joshe Nichollse. Přišel posílit útok

Litvínov - Litvínovský hokejový klub v nové sezoně posílí v ofenzivě pětadvacetiletý Kanaďan Josh Nicholls. Naposledy působil v Colorado Eagles v zámořské ECHL a v německém Straubingu v DEL. V klubu podepsal roční smlouvu. K týmu by se měl připojit 24. července při zahájení trvalé přípravy na ledě.

Kostel v Mostě je výjimečný, říká grafik. Oslava chrámu bude pokračovat

Most /FOTO/ - Oslava 500 let kostela v Mostě nekončí, bude velká mše.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem

Severní Čechy - Najděte si svoji nejoblíbenější hospůdku v naší nabídce a pošlete jí svůj hlas!

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies