V soutěži, kterou organizuje Nadace Partnerství, získal zvláštní ocenění keřík růže, který vysadili žáci chomutovské školy pro svou zemřelou paní učitelku.

Překvapení přišlo z Chomutova

Podle koordinátorky ankety Strom roku, Heleny Rambouskové z Nadace partnerství, porota vybrala z došlých návrhů finalisty, kteří zaujali neotřelou přihláškou i zajímavým příběhem. O vítězi bude od srpna do října rozhodovat veřejnost.

Překvapením letošního ročníku bylo přihlášení keříku růže, který vysadili žáci chomutovské školy pro svou zemřelou paní učitelku. Přestože růže kvůli pravidlům ankety do finále nepostoupila, získala pro svůj dojemný příběh zvláštní ocenění poroty.

Anketa nemá vítěze z Ústeckého kraje

Anketa Strom roku, kterou vyhlašují každoročně od roku 2002 nadace Partnerství a ministerstvo životního prostředí ČR, zatím nemá vítěze z Ústeckého kraje. Nejvýše dosáhla lípa srdčitá z Nepomyšle na Lounsku, která skončila v premiérovém ročníku soutěže na druhém místě.

Od té doby stromy, které se v následujících ročnících dostaly do finále, sbíraly umístění od 5. až po 12. místo. V letech 2007 až 2008 se do republikového finále dokonce nedostal ani jeden strom z Ústeckého kraje. Desátá byla loni sedm set let stará Žeberská lípa, která dostala jméno podle hradu Starý Žeberk, jenž v minulosti stál na nedalekém kopci u Vysoké Pece na Chomutovsku.

V letošním roce bude aspirovat na titul Strom roku tedy duchcovská borovice – roste v blízkosti základní školy a děti o ní vytvořily vlastní příběhy. Z Ústeckého kraje letos do ankety dorazilo celkem pět nominací.

Fotografie, kresby a básničky…

Anketa Strom roku je v České republice největším a nejpopulárnějším ekologickým projektem svého druhu. V loňském roce se do ní zapojilo téměř 50 tisíc lidí.

Díky jejich hlasům se podařilo vybrat přes 170 tisíc korun, které putovaly na jarní výsadby stromů.

„Letos jsme obdrželi celkem 53 návrhů z jedenácti krajů. Výběr finalistů byl velmi obtížný, protože za každým návrhem stálo úsilí lidí, kteří mají ke stromům blízký vztah. Jen stěží jsme se rozhodovali mezi pečlivě zpracovanými přihláškami obcí, sdružení a škol, které obsahovaly historické fotografie, kresby a básničky od dětí,“ uvádí Hana Rambousková a doplňuje, že právě příběh stromu a jeho pouto s lidmi je při volbě rozhodující.

Letos bylo nejvíce dubů

Finálový výběr představuje pestrou paletu stromů. Postoupil 650 let starý javor, školní platan, jabloň, jeden z pěti nejmohutnějších jasanů v republice či Zlatá lípa, za kterou se v přihlášce postavilo téměř 120 lidí. „Zatímco minulým ročníkům ankety dominovaly lípy, letos je na plné čáře převálcovaly duby.

Různorodé složení stromů pak symbolicky odráží Mezinárodní rok biodiverzity a stávající snahy o zachování rozmanitosti přírody,“ dodává koordinátorka ankety.

Ocenění za „statečnost“

Pro stromy, které přežívají v náročných podmínkách nebo přes značné stáří přežily do dnešních dnů, vzniklo v roce 2003 zvláštní ocenění. Kromě finalistů ankety vybrala porota tedy i osm stromů, které získaly titul „Strom hrdina“.

V minulosti ho získaly i čtyři stromy z Ústeckého kraje, ale nikdy se nestalo, že by ho obdržely z tohoto regionu v jednom roce dva stromy. Až letos: mezi osmičkou oceněných jsou totiž dub ze Stroupče na Lounsku a hruška ze Spořic na Chomutovsku.

O vítězi rozhodne veřejnost

O vítězi celorepublikové ankety Strom roku 2010 bude rozhodovat veřejnost. Podpořit jednotlivé stromy bude možné od 1. srpna do 10. října prostřednictvím dárcovských SMS zpráv ve tvaru DMS STROM1-12 odeslaných na číslo 87 777 nebo prostřednictvím zpoplatněných hlasovacích archů. Vybrané peníze poputují do veřejné sbírky a budou přerozděleny na výsadby stromů.

Vítězný strom Nadace Partnerství slavnostně vyhlásí 21. října u příležitosti oslav Dne stromů v České republice.

Aktivity programu Strom života v letošním roce spolufinancuje Státní fond životního prostředí České republiky ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí částkou 5,5 milionu korun. Více naleznete na www. stromzivota.cz/anketa.

Projekt zajímá také jiné státy

„V letošním roce jsme navázali spolupráci s dalšími státy, které o Strom roku projevily zájem,“ upozornila Hana Rambousková.

Snaha o rozšíření ankety na celoevropskou úroveň není jedinou novinkou. Vzhledem k Mezinárodnímu roku biodiverzity 2010 propaguje anketa myšlenku ochrany rozmanitosti přírody.

Finálová účast Ústeckého kraje od roku 2002
2002 – 2. místo: Nepomyšlská lípa (lípa srdčitá), obec Nepomyšl, stáří 320 let
2003 – 5. místo: Chlumecký dub (dub), Chlumec u Ústí nad Labem, 100 let
2004 – 7. místo: Buk v Budlíně (buk lesní), Žerotín u Loun, 150 let
2005 – 12. místo: Lípa v Radonicích (lípa malolistá), náměstí v Radonicích, 200 let
2006 – 11. místo: Varnsdorfská hruška (hrušeň obecná), Truhlářská ulice ve Varnsdorfu, 100 let
2009 – 10. místo: Žeberská lípa (lípa velkolistá), nedaleko Kundratické myslivny u Vysoké Pece na Chomutovsku, 700 let
2010 – ? místo: Borovice v blízkosti ZŠ v Duchcově na Teplicku, 60 let


Titul Strom hrdina od roku 2003 získalo šest stromů z Ústeckého kraje:

2003 – Děčínský tisovec dvouřadý, mezi poliklinikou a bývalým koupalištěm v Děčíně, stáří 150 let
2004 – Jabloň v Mikulášovicích na Děčínsku, 90 let
2005 – Oldřichův dub v Peruci na Lounsku, západní okraj obce, na břehu potůčku u silnice, 1000 let
2006 – Korozlucká líska (líska turecká), zámecký park v Korozlukách na Mostecku, 200 let
2010 – Dub ve Stroupči na Lounsku a hruška ve Spořicích na Chomutovsku, věk stromů neuveden