VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ústecký kraj: Šest lidí loni skonalo rukou vraha

Ústí nad Labem – Šest lidí skonalo v Ústeckém kraji v uplynulém roce (leden až listopad 2010) rukou vraha. Většina obětí byli muži. V jednom případě utloukl vyšinutý mladík prodavačku. V Litoměřicích mladá matka – feťačka zabila svoji novorozenou dcerku. Vyplývá to z policejních statistik.

11.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Škvára

Severočeská policie vyšetřovala od začátku roku do konce listopadu (prosincové statistiky ještě nejsou k dispozici – pozn. red.) celkem 14 vražedných útoků. Čtyřikrát se jednalo o pokus vraždy, kdy oběti řádění pachatele naštěstí přežily. Dva případy byly ještě ve stadiu přípravy. Další dva zločiny se staly již před více než deseti lety. Kriminalistům se podařilo ze 14 násilných trestných činů objasnit deset.

Nože a sekyry

Pokud se na vražedné útoky podíváme z hlediska toho, jak byly spáchány, tak nejčastěji, celkem šestkrát, pachatelé použili hrubou sílu - útočili sekyrami či kladivy. To je třeba případ zločinu z loňského června v Petrovicích u Ústí nad Labem. Dvaadvacetiletý mladík, který trpěl bludy, tady doslova utloukl kladivem prodavačku ZOO Hobby marketu. Zavražděná žena byla družka jeho otce, jehož vraždu mladík též plánoval. Pachatel v době spáchání činu trpěl těžkou duševní poruchou. Měl dojem, že jeho blízcí jsou nepřátelé, kterých se musí zbavit.

Dále pachatelé zločinů ve třech případech použili jako vražednou zbraň nůž. Loni v září například málem ubodal teprve 18letou dívku dvacetiletý Chomutovan. Mladý muž svoji bývalou přítelkyni vylákal ven na mýtinu ohraničenou křovinami, zde ji povalil na zem, začal škrtit a posléze ji ještě několikrát bodl nožem do krku a zad. Dívce se naštěstí podařilo utéct.

Vrah sebevrahem

Poměrně výjimečný byl vražedný útok, který v listopadu spáchal 64letý muž v Děčíně. Ten se nejprve pokusil několika způsoby zabít svoji bývalou 67letou manželku, pak si vzal život sám.

Muž napadl ženu, když vycházela z bytu. Zatlačil ji zpátky do místnosti se slovy, že ji zabije nebo zemřou spolu. Na čin se vrah dopředu připravil. Přinesl si s sebou několik nožů, kabel, plata léků a rtuť. Léky rozmíchal s alkoholem a nutil ženu, aby tento nápoj vypila. Poté ji škrtil provazem. Nebohé ženě se naštěstí podařilo z bytu utéct a přivolat pomoc. Muže následně policie našla v bytě v bezvědomí, pustil si plyn. Po převozu do nemocnice zemřel. Příčina smrti byla otrava léky a zástava srdce.

Vražda mezi cizinci

Šílený vražedný útok vyšetřovala severočeská kriminálka loni v Kadani na Chomutovsku. V květnu tady Vietnamec ubodal nožem v obchodě na náměstí Míru svého krajana. Několikrát bodl též 20letou Vietnamku. Poté útočník vyběhl do podkroví, kde se polil hořlavinou, bodl a zapálil. Vrahovo řádění přežila jen mladá žena.

Dítě v záchodě

Mezi nejsmutnější případy, které musí kriminalisté vyšetřovat, patří jednoznačně ty, kde jsou oběťmi děti. V minulém roce se severočeská kriminálka zabývala případem mrtvého novorozeněte, kterého zabila jeho matka. Zločin se stal v litoměřickém bytě. Dvacetiletá žena-narkomanka tady na záchodě porodila dcerku a její tělíčko hodila do záchodové mísy. Mrtvolku dítěte pak zabalila do igelitové tašky a druhý den odnesla ke kontejneru. Žena stojí v současné době před soudem. Rozsudek by měl padnout v lednu.

Případy z minulosti

Policie v minulém roce vyšetřovala i dva případy, které se staly již před lety. Kriminalistům se díky analýze DNA podařilo objasnit vraždu 55leté ženy, která se odehrála v roce 1994 v Ústí nad Labem. Pachatel měl ženu uškrtit a okrást. Vraždu měl podle rozboru DNA spáchal 49letý muž z Litvínova na Mostecku, který v současné době sedí za mřížemi za vraždu své babičky.

I druhý zločin se měl odehrát ještě v minulém století. V tomto případě ale policisté nemají tělo oběti. Jak je to možné? Při vyšetřování trestné činnosti ve středních Čechách se jeden muž přiznal k zabití své ženy. Tu měl usmrtit již v roce 1999 a její tělo má být zakopáno někde na Mostecku. Zesnulou policie zatím nenašla.

VRAŽDY A POKUSY VRAŽD 2010

DĚČÍN
– Před léčebnou dlouhodobě nemocných v České Kamenici napadl v červenci 64letý muž pěstmi svého 50letého známého. Ten na útočníka vytáhl zbraň a zastřelil ho.

– Čtyřiašedesátiletý muž z Děčína napadl v listopadu svoji bývalou 67letou manželku. Ženu nutil vypít alkoholický nápoj, do kterého nasypal léky, a škrtil ji provazem. Poškozené se podařilo z bytu utéct. Muže policie našla v bezvědomí, pustil si plyn. Po převozu do nemocnice zemřel.


CHOMUTOV
– Dvacetiletý Chomutovan v září škrtil a několikrát bodl nožem svoji 18letou bývalou přítelkyni. Mladé ženě se podařilo utéct.

– V květnu Vietnamec zaútočil nožem v obchodě v Kadani (místo činu na snímku) na svého krajana. Smrtelně ho zranil. Několikrát bodl též dvacetiletou ženu. Poté útočník vyběhl do podkroví, kde se sám bodl, polil hořlavinou a zapálil. Vražedný útok přežila jen mladá žena.

LITOMĚŘICE
– V březnu porodila dvacetiletá žena v bytě v Litoměřicích holčičku, kterou vhodila do záchodové mísy. Poté tělíčko dítěte vložila do igelitové tašky a druhý den odnesla ke kontejneru.

– V obci Okna byl v květnu nalezen v hospodářské budově přilehlé k rodinnému domku 76letý mrtvý muž. Podle soudní pitvy dotyčný skonal rukou vraha – byl zardoušen. Policie pachatele zatím nedopadla.

– V bývalém drážním domku v obci Žalhostice napadl v září 31letý pachatel 78letého muže, který zde bydlel. Několikrát ho tupým předmětem udeřil do obličeje a bodl ho nožem do hrudníku a krku. Muž na místě zemřel. Vrahem byl bezdomovec. Motiv činu nebyl schopen uvést.

MOST
– Šedesátiletý opilý muž z Mostu vnikl v dubnu do pokoje své podnájemnice a pokusit se ji znásilnit. Přitom ji měl škrtit, bít a kopat do ní. Ženě se nakonec podařilo utéct a zavolat policii. Šedesátiletý „pan domácí“ byl obviněn z pokusu vraždy.

– Dvaatřicetiletý muž měl v červnu napadnout o rok staršího známého sekyrou. Důvodem, proč pachatel na dotyčného zaútočil, měly být vyhrocené pracovní vztahy. Muž naštěstí útok přežil.

– V roce 1999 měl na Mostecku muž usmrtit svoji manželku a zakopat ji. Teď se k činu při vyšetřování jiné trestné činnosti ve středních Čechách přiznal. Policie už několik měsíců marně hledá tělo ženy.

ÚSTÍ NAD LABEM

– Dvaadvacetiletý muž v červnu 24krát uhodil kladivem do hlavy prodavačku ZOO Hobby marketu v Petrovicích. Zavražděná žena byla družka jeho otce, jehož vraždu mladík též plánoval. Pachatel trpěl bludy. Skončil v léčebně.

– Kriminalistům se díky analýze DNA podařilo objasnit vraždu 55leté ženy, která se stala v roce 1994 v Ústí nad Labem. Pachatel měl ženu uškrtit a okrást. Zločin podle rozboru DNA spáchal 49letý muž z Litvínova na Mostecku, který v současné době sedí za mřížemi za vraždu své babičky.

Autor: Monika Procházková

11.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mostecké šlápoty, registrace.
21

V Mostě začala turistická sezóna pochodem Mostecké šlápoty

Nicol Prokopová se narodila 12. dubna 2017 ve 14.27 hodin mamince Simoně Prokopové. Měřila 49 cm a vážila 3,45 kilogramu.
6

Vítáme vás na světě! Nově narozená miminka v okrese Most

Kadaň zkouší to nejlepší: zapsat klášter do UNESCO

Kadaň – Už zařazení Františkánského kláštera na národní indikativní seznam by byl úspěch.

Terapeutka Lenka Hlavičková: Hra v písku pomáhá odhalit trápení pomocí figurek

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Někdy je potřeba obrátit se na odborníka. Zvláště pokud se potýkáme s obtížemi s naším zdravím. Nejinak tomu je v otázce problémů s duševním zdravím, ani tady žádná improvizace nepomůže. Naštěstí v Ústí nad Labem je i na tyto oblasti života připravena řada špičkových specialistů.

Nabourala do stromu. Řidičku transportoval vrtulník do ústecké nemocnice

Braňany - Vrtulník letecké záchranné služby zasahoval v sobotu dopoledne v Braňanech u zraněné řidičky osobního automobilu, která dosud z neznámých příčin vylétla s vozem z vozovky a nabourala do stromu.

Na Benediktu v Mostě se konal Jarní běh pro kuře

Most - Charitativní Jarní běh pro kuře s doprovodným programem uspořádaly na Benediktu Školní družina 18. ZŠ, Středisko volného času Most a Dětská organizace Zálesák Most. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies