Deníku to potvrdila mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová a také dozorující státní zástupce Radim Dragoun.

Uplatil advokát soudce?

"Osoba u soudu byla zadržena v souvislosti s podezřením na spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku," řekl redakci Dragoun, státní zástupce v Lounech. Konkrétního soudce jmenovat nechtěl, podle Trejbalové však jde o Ivana Nováka.

To je soudce, který mimo jiné soudil případ exsenátora Alexandra Nováka, kterému dal původně podmínku a poté ho po dvou letech podmínečně propustil. Byl to však také on, kdo ho dal zatknout, když se chtěl vězení vyhýbat. Nikdo ale nechtěl potvrdit, že by šlo přímo o tento případ.

Kromě soudce policisté zatkli ve stejné věci také jednoho soukromého advokáta. Ten byl obviněn rovněž ze zneužití pravomoci a z uplácení. Ani jeho nechtěl Dragoun jmenovat, podle České televize jde o právníka Josefa Douchu. 

Z právní kvalifikace lze laicky odvodit, že advokát podplatil či podplácel soudce, aby jeho klienta pustil na podmínku. "To je jeden z příkladů, jak se dá tato právní kvalifikace vykládat," potvrdil dozorující státní zástupce Dragoun.

Prověrka podmínečných propuštění

Trestní oznámení, byť na neznámého pachatele, podával přímo krajský soud. Učinil tak po prověrce podmínečných propuštění, kterou si nechal na chomutovského soudce udělat. Opětovnou souvislost s případem Alexandra Nováka, který byl rovněž podmínečně propuštěn a to poměrně kontroverzně, nechtěla mluvčí soudu komentovat. "Jde o jiné případy," řekl jen krátce. Je ale pravděpodobné, že právě propuštění Nováka prověrku odstartovalo.

Do dvou dnů je buď pustí nebo dají do vazby

Policisté teď budou zadržené vyslýchat a zajišťovat další důkazy, společně se státním zástupcem pak mají 48 hodin na to, aby se rozhodli, zda je pustí nebo dají návrh na vzetí do vazby.

Případem se zabývá i protikorupční policie. "Mohu potvrdit, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení a že ty úkony prováděl i v Chomutově," řekl mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

Podle zákona o soudech a soudcích lze soudce pro činy spáchané při výkonu funkce nebo v souvislosti s jejím výkonem trestně stíhat nebo vzít do vazby jen se souhlasem prezidenta. Orgán, který zahájil trestní stíhání, musí vyrozumět předsedu příslušného soudu a ministerstvo spravedlnosti. "Zatím jsme neobdrželi usnesení o zahájení trestního stíhání. Až se s ním seznámíme, jednou z možných variant bude to, že ministr soudce dočasně zprostí výkonu funkce," řekla ČTK mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová. Zproštění by trvalo až do pravomocného skončení trestního stíhání, přičemž po tuto dobu by soudce pobíral polovinu platu.

Chomutovský soud se zatím k případu vyjadřovat nechce. "Omlouvám se, ale aktuálně se k těmto otázkám nebudu nijak vyjadřovat a události jakkoliv komentovat," reagovala na dotazy Chomutovského deníku mluvčí pro trestní úsek Lenka Chalupová.

Zastával se státního zástupce

Soudce Ivan Novák před několika dny rovněž vypovídal u Nejvyššího správního soudu jako svědek v případě kárné žaloby na státního zástupce Ladislava Kosána. Ten byl potrestán za pochybení v případě propuštění Alexandra Nováka z vězení. Soud mu snížil na tři čtvrtě roku plat o deset procent. Ivan Novák podle médií Kosána bránil a trval na správnosti tehdejšího postupu (rozhovor po kontroverzním propuštění si můžete přečíst ZDE).