Prázdniny jsou za dveřmi a turistická destinace České Švýcarsko připravila pro své návštěvníky hned několik lákavých produktů a novinek. Hlavním lákadlem je v podstatě turistika bez hranic Zážitek výlety s certifikovanými průvodci s názvem Českosaské Švýcarsko znovuobjevená divočina.

Jde o ucelenou nabídku zážitkových programů pro veřejnost s využitím všech typů turistické dopravy a infrastruktury s propojením na nejatraktivnější místa Českosaského Švýcarska.

Nové přeshraniční železniční spojení

Fatální význam z hlediska rozvoje turistické infrastruktury má událost, která se uskuteční 5. července 2014, kdy bude po více než 100 letech obnovena železniční trať mezi Českým a Saským Švýcarskem mezi městy Dolní Poustevna Sebnitz Bad Schandau Děčín = Dráha národního parku Českosaské Švýcarsko. Znamená to, že oblast národního parku i širší oblasti České Švýcarsko bude v celém svém okruhu „ohraničena" a dostupná z vlakových nádraží a Šluknovský výběžek bude mít přímé spojení do hlavních výchozích turistických středisek jako je například Hřensko a Bad Schandau. Na trase bude možné využívat třeba výhod jízdenky Elbe-Labe tiket apod.

Nástěnný kalendář na příští rok

Právě v těchto dnech se dostává na prodejní pulty zbrusu nový fotografický kalendář Českosaské Švýcarsko 2015 znovuobjevená destinace. Britské nakladatelství Bounty Books přidalo České Švýcarsko k pěti stovkám míst v divočině, která stojí za to navštívit. V populární cestovatelské edici „Must-visit 501" ho zařadilo do nové publikace „Wild places" vedle Yosemitského národního parku v USA, jihoamerických Galapág, Broumovských stěn a slovenských Pienin a Malé Fatry. Inspirováni tímto úspěchem jsme oslovili ty nejúspěšnější fotografy, se kterými obecně prospěšná společnost české Švýcarsko v minulosti spolupracovala při vydávání tradičních velkoformátových kalendářů a publikací, aby se s námi podělili o svůj pohled na divočinu Českosaského Švýcarska.

Je tady virtuální naučná stezka

První virtuální naučná stezka v Českém Švýcarsku má 20 zastavení úvodní je v Jetřichovicích u informačního střediska. Název stezky je:

Příběh lesů Českého Švýcarska, obsahově se zabývá historií vývoje lesních společenstev na území Českého Švýcarska, popisuje druhy stromů ČŠ a změny ve složení lesa, ke kterým došlo zásahy člověka. Účastnici se dozvědí řadu zajímavostí nejen z historie, ale hlavně přírody ČŠ. Dlouhá je 8, 2 km, jedná se o okruh po žluté směrem na Tokáň a zpět přes Purkartický les a Balzerovo ležení po červené. Součástí stezky je vědomostní soutěž.

Pro zobrazení informací a soutěžních otázek potřebuje návštěvník mobil nebo tablet s přístupem na internet. Přes QR kódy či NFC tagy, které jsou umístěny na malých tabulkách podél trasy, se dostane pak k jednotlivým textům a otázkám. Po úspěšném dokončení všech otázek mu bude v aplikaci vystaven diplom. Tyto pro někoho záhadné zkratky nejsou ničím jiným než označením speciálních technologií umožňujících zakódovat například textovou informaci, ke které se návštěvník dostane pomocí speciální aplikace ve svém „chytrém telefonu" či tabletu. V případě naučné stezky se tak dostane na příslušnou webovou stránku obsahující informace k danému zastavení. Pokud návštěvník nemá na svém zařízení přístup na internet, může si obsah celé naučné stezky nahrát již na začátku své cesty u informačního střediska v Jetřichovicích pomocí připojení přes nově zavedenou, bezplatnou ,Wi-Fi zónu.

Loreta Rumburk na Via Sacra

Loretánská kaple v Rumburku byla k poutní stezce Via Sacra připojena v roce 2014 jako hodnotná barokní sakrální památka, která patří svou sochařskou a reliéfní výzdobou k nejvýznamnějším loretám v České republice.Připojení Lorety Rumburk ke stezce Via Sacra je oceněním architektonické a duchovní hodnoty této sakrální památky.

Současně znamená velký přínos pro rozvoj cestovního ruchu v regionu Českého Švýcarska. Mezinárodní poutní stezka Via Sacra propojuje osmnáct pozoruhodných stavební památek a uměleckých děl na území Horní Lužice, Dolního Slezska a severních Čech.

Zahrnuje kostely, kláštery a další místa zbožnosti včetně jejich unikátní umělecké výzdoby. Součástí stezky Via Sacra je mj. kostel smíření svatého Ducha v Jaworu, zařazený na seznam památek světového kulturního dědictví UNESCO, ojedinělý, původně norský sloupový kostel v Krzeszówě, slavná postní plátna v Žitavě, pozdně gotické oltáře v kostele sv. Anny v Kamenz, pozůstatky johanitské komendy v Českém Dubu či hrob sv. Zdislavy v kostele sv. Vavřince v Jablonném v Podještědí.

Labská cyklostezka otevřena

Labská stezka je evropským cykloturistickým fenoménem. Je vedena na území několika zemí v rámci Evropy a několika krajů v rámci České republiky. Pokud se budeme držet vlastního toku řeky Labe, trasa prochází územím Královehradeckého, Pardubického, Středočeského a Ústeckého kraje, pokračuje na území Spolkové republiky Německo přes spolkové země Sasko, Sasko-Anhaltsko, prochází na pomezí Dolního Saska a Meklenburska-Předního Pomořanska a končí v Hamburku.

Více informací o létě v ČS naleznete na www.ceskesvycarsko.cz.