Jeho autorem je fotograf Adam Lelek, který se projektu věnuje už devátým rokem a děti programem také sám provází. „Nejde ovšem o přednášku cestovatele, ale ucelený projekt, který v sedmdesátiminutové projekci fotografií, videosekvencí, map a didaktických nákresů doplní živý komentář smíšené dvojice moderátorů,“ popsal podobu netradiční výuky zeměpisu ředitel společnosti Planeta Země 3000 Otakar Friedrischek.

Velikonoce v Ekvádoru

Žáci a studenti například poznají, jak Ekvádorci v metropoli Quitu slaví Velikonoce. „Historickým centrem tohoto města totiž na Velký pátek prochází tajemné procesí mužů, žen a dětí. V Andách zase zažijí dobrodružné chvíle pod běsnící sopkou Tungurahua, poznají život původních obyvatel Kečuů i tradiční indiánský trh v Saquisilí. Odhalí v mlze zahalený svět mlžných deštných lesů a zjistí, kdo jsou létající drahokamy,“ prozradil autor a fotograf Adam Lelek.

Diváci v sále se prostřednictvím tohoto programu vypraví také na Galapágy, které jsou vzdáleny tisíc kilometrů od ekvádorského pobřeží. Setkají se s prehistoricky vzhlížejícími zvířaty, jako jsou například leguáni mořští nebo želvy sloní, ale i s ostatními zvířecími obyvateli tohoto fascinujícího souostroví. Na závěr se vydají do ekvádorské části Amazonie, kde celá projekce vyvrcholí.

„Programy populárně naučného projektu Planeta Země 3000 mimo jiné žákům a studentům vždy přibližují učební látku, kterou se děti ve škole učily, učí nebo učit teprve budou. V programu „Tajemný svět Ekvádoru a Galapág“ se jeho tvůrci zaměřili na problematiku vzdušného a oceánského proudění v tropickém Pacifiku.

Právě důležitá fakta spojená s klimatickými jevy El Niño tvoří totiž takzvanou výukovou rovinu programu.

„Tou není jen seznámit studenty a žáky se zeměpisnými údaji a zajímavostmi dané lokality, ale zároveň popsat jevy, které sice mají původ v konkrétním místě, ale svým působením se dotýkají celého světa,“ popsal jeden z aktérů Otakar Friedrischek.

Jako příklad uvedl některé z předchozích dílů projektu Planeta 3000. „Například v díle o Číně se posluchači dozvěděli nejen vše zajímavé o samotné zemi, jejích pozoruhodnostech a historii, ale také o nárůstu populace a důsledky této populační exploze,“ upřesnil.

Planeta Země 3000 je populárně naučný, přírodovědně zeměpisný vzdělávací projekt, který je určen pro žáky 4. 9. tříd základních škol a studenty středních škol a gymnázií. Programy unikátního vzdělávacího projektu Planeta Země 3000 jsou oblíbeným doplňkem učiva nejen u pedagogů, ale především u jejich žáků a studentů ze škol po celé České republice.

„Učitelé mohou navíc na projekci navázat ve svých hodinách pracovními listy, které jsou plné doplňkových informací vztahujících se k programu. Ty děti nejen učí, ale také rozvíjí jejich logické myšlení, týmovou spolupráci, vztah k okolí a různé další znalosti a dovednosti,“ přiblížili aktéři projektu.

Každá zúčastněná škola obdrží před zahájením projekce zdarma nejen tyto pracovní listy, ale také plakát, na kterém je shrnuta hlavní výuková rovina programu. „O projekt je obrovský zájem, téměř sto procent těch, co viděli některý z dílů, se hned přihlásí na další,“ prozradil Otakar Friedrischek.

Příprava celého projektu však není rozhodně jednoduchou záležitostí a trvá zhruba rok. Fotograf stráví na místě, které chce přiblížit, několik měsíců. Jde o to, aby zachytil celou různorodost oblasti tak, aby dětem přinesla co nejvíce poznání.

„Výsledkem je na třicet tisíc fotografií a zhruba padesát hodin záznamu. Z těch se pak musí pečlivě vybrat, sestavit a sestříhat hodinový materiál,“ nechal nahlédnout do kuchyně celého projektu Otakar Friedrischek. Za zmínku stojí i to, že projekt nepobírá žádné státní granty. Přesto nejde o žádný amatérský pokus o přednášku. Právě naopak. Materiál je zpracováván v profesionálních studiích a komentáře načteny profesionálními herci, například Tomášem Juřičkou či Danou Černou. Přestože se nový, v pořadí už devátý díl netradičního projektu teprve v těchto dnech rozjíždí za svými diváky, už teď se pilně pracuje na jubilejním desátém dílu. Ten přiblíží v příštím roce Madagaskar jako příběh pradávné Lemurie.

EKVÁDOR

Je jednou z nejmenších zemí a nejzajímavější zemí Jižní Ameriky. Naleznete tu sněhem pokryté vulkány, věčně zelené lesy i nádherná města. Na území Ekvádoru se tyčí nejvyšší činná sopka světa Cotopaxi (5897 m n. m.).

Název dostal podle své polohy přímo na rovníku (Equator).

Galapágy představují pro milovníky přírody opravdovou kuriozitu. Toto souostroví, ležící 1000 km od pobřeží Ekvádoru, prezentuje ve své divokosti krásu původního života. Nikde jinde na světě nenajdete takové bohatství prehistorické říše zvířat.

Ekvádor, který tvořil součást bývalého španělského místokrálovství Nová Granada, vyhlásil svou nezávislost 11. března 1830. Ekvádor patří mezi nejdříve osídlené oblasti Jižní Ameriky, zhruba 8000 let před Kristem.

Víte, že?

Víte, že děti se dozví nejen zeměpisné a sociologické údaje o jednotlivých částech světa, ale i různé perličky a zajímavosti . V předchozím díle o Číně například následující:

Jídlo

Víte, že o Číňanech se říká, že snědí vše, co má nohy a není to stůl, co plave a není to ponorka a vše, co má křídla a není to letadlo? Na některých místech Číny tak můžete ochutnat například škorpiona, ještěrku, lučního koníka, mořskou hvězdici, larvu bource morušového, ale také želví, krokodýlí nebo psí maso?

Sousedé

Víte, že Čína sousedí celkem se 14 státy, díky čemuž je zemí s největším počtem sousedů na světě? Čína sousedí s Mongolskem, Ruskem, Severní Koreou, Indií, Nepálem, Bhútánem, Myanmarem, Laosem, Vietnamem, Kazachstánem, Kyrgyzstánem, Tádžikistánem, Afghánistánem a Pákistánem.

Kalendář

Víte, že Číňané se od roku 1912 ve svém běžném životě řídí gregoriánským kalendářem tedy tím, který používáme i u nás? Svátky a oslavy v průběhu roku jsou však řízeny takzvaným čínským lunárním kalendářem.

Tibet

Víte, že se Tibetu často přezdívá Shangri-la, což v překladu znamená země věčného sněhu? Někteří cestovatelé, dobrodruzi i odborníci mu však neřeknou jinak než Střecha světa.

Demografie

Víte, že přibližně před dvěma tisíci lety, tedy na počátku našeho letopočtu, na celé zeměkouli žilo zhruba 260 milionů lidí? V 16. století se počet obyvatel naší planety vyšplhal k číslu 430 milionů a v roce 1800 dosáhl první miliardy.

Na počátku 20. století žilo na naší zeměkouli více jak 1,5 miliardy lidí. Hranice 6 miliard byla překročena v říjnu 1999.

Od roku 1979 je v Číně zaveden zákon, který reguluje počet dětí na jednu rodinu. Tato takzvaná politika jednoho dítěte, která čínským rodinám pod hrozbou vysokých pokut či dokonce vězení nařizuje mít ze zákona pouze jedno dítě, se však v současné době ukazuje jako nefunkčním řešením otázky přelidnění.

Z odhadů, které byly zveřejněny ve zprávě Fondu OSN pro otázku populace, vyplývá, že v roce 2050 přesáhne s největší pravděpodobností počet obyvatel 9miliardovou hranici. Počet obyvatel v České republice se však sníží. V celkovém počtu by v naší zemi mělo v roce 2050 žít zhruba 8,5 milionu lidí, přibližně o dva miliony méně, než je tomu dnes.

Kde projekt uvidíte?

14. 3. Praha (premiéra)

15. 3. Liberec, Koloseum

20. 3. Ústí n. L., Dům kultury

21. 3. Děčín, Kino Sněžník

23. 3. Jablonec n. N., Kino Radnice