Oslavy připravovala Destinační agentura Dolní Poohří a budou probíhat v roce 2015 po celé délce toku. Největší slavnost věnovaná řece Ohři se plánuje na červen do Kadaně.

Putovní výstava a kniha

Cílem letošních oslav je připomenout význam řeky v životě našich předků i v současnosti. Jejich součástí proto bude například putovní výstava, kde budou moci návštěvníci na fotografiích a mapách porovnávat historickou a současnou podobu řeky a okolí.

„Bude mapovat významné události, povodně, zemědělství a průmysl na řece, vývoj měst na ní. Výstava se během roku zastaví na mnoha místech podél celého toku řeky, včetně řady škol. Rádi bychom, kdyby se stala základem pro výukový materiál pro studenty," říká k výstavě ředitelka Destinační agentury Dolní Poohří Libuše Novotná Pokorná.

Historik Petr Hlaváček připravuje k vydání knihu Řeka Ohře v bájích a pověstech, kterou ilustracemi doplní Antonín Grafnetter, mimo jiné autor plakátů ke Dni Ohře, pořádanému v Karlovarském kraji vodáky.

„Do souboru jsou zahrnuty pověsti od pramene Ohře pod Schneebergem v německých Horních Francích, přes jednotlivá města a regiony Karlovarského a Ústeckého kraje až po soutok Ohře a Labe v Litoměřicích. Ve všech figuruje řeka Ohře buď jako přímý aktér bájného či pohádkového dění nebo jako výrazný areál vyprávění," říká ke knize Petr Hlaváček.

Vílu Egerii představí žáci

Hlavní oslavy proběhnou 27. června na nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani. Jejich součástí bude například světová premiéra originálního baletu Martina Šíla o víle Egerii v podání žáků ZUŠ Kadaň.

„Získali jsme partnery na německé straně, takže oslavy začnou 18. dubna svěcením pramene řeky ve Smrčinách. Němečtí partneři plánují také pochod podél toku," říká k programu Libuše Novotná Pokorná.

V Karlovarském kraji se připojila Vodácká Ohře, v Žatci a Litoměřicích plánují pivovary uvařit speciální pivo a některé restaurace už chystají menu inspirované Ohří.

Oslavy skončí v říjnu v Litoměřicích u veslařského klubu. „Rádi bychom touto cestou vyzvali další obce a města na řece, aby se připojily k oslavám a daly nám o svých akcích vědět," vyzývá ředitelka Destinační agentury.

Logo výročí řeky Ohře, které se stane součástí propagačních materiálů a připravovaného webu, je výsledkem soutěže studentů Vyšší odborné školy obalové techniky a Střední školy ve Štětí. Organizační tým vybral návrh studentky Anny Křížové.

Karel Veliký

První zmínku o řece Ohři, tehdy zvané Agara, našel kadaňský historik Petr Hlaváček ve středověkém análu Chronicon Moissacense, který uvádí, že vojska římského císaře Karla Velikého roku 805 překročila Krušné hory a pokračovala do vnitrozemí údolím řeky Ohře. V roce 2015 tak uplyne 1210 let od prvního záznamu o tomto vodním toku.

V kalendáři množství oslav ale ani letos Destinační agentura Dolní Poohří nezapomněla na slavnostní Zahájení turistické sezony 2015, které pořádá 25. dubna ve spolupráci s Městem Louny a Klubem českých turistů.

Jeho účastníci vyrazí pěšky i na kole od Městského informačního centra v Lounech na Frotzelovu rozhlednu na vrchu Stříbrník.

Rok velkých výročí

Kulatá výročí si v letošním roce budou připomínat v Dolním Poohří také historická sídla.

Celý rok bude zámek Nový Hrad v Jimlíně návštěvníkům představovat svou 550 let dlouhou historii, v Žatci uplyne 750 let od udělení privilegií městu.

Louny se sérií akcí připojí k celorepublikovým připomínkám 600. výročí upálení Mistra Jana Husa.

Zámek Nový Hrad slaví 550 let

Král Jiří z Poděbrad povoluje stavbu 2. května roku 1465 a Albrecht Bezdružický z Kolowrat začíná na místě někdejší tvrze budovat honosný hrad. Tak začíná 550 let dlouhá historie Nového Hradu v Jimlíně na Lounsku. Více se o ní můžete dozvědět při prohlídkách, které začnou po zimní přestávce 1. dubna.

„V duchu oslav se ponese program celého roku, ovšem hlavní program vyvrcholí na Novohradské pouti, která se koná tradičně třetí víkend v květnu a která je svým datem nejblíže datu podpisu zakládací listiny krále Jiřího z Poděbrad," říká k oslavám ředitel příspěvkové organizace Zámek Nový Hrad Josef Kabát.

Poslední květnový den budou na hradě slavit svůj den děti a během prázdninových měsíců nebude chybět Zámecké kulturní léto. Strašení na Novém Hradě se uskuteční 19. září a před koncem sezony, v říjnu, také druhý zámecký ples.

Husovy Louny

Louny si budou po celý rok připomínat 600. výročí upálení Mistra Jana Husa. „Aby to občané měli jednodušší, je vždy na 6. den v měsíci naplánována nějaká akce plus několik dalších navíc," vysvětluje Blanka Tomášková z Městského informačního centra v Lounech.

Během roku tak návštěvníky v Lounech čekají přednášky, tematické procházky po městě, zájezdy po stopách Jana Husa, výstava o husitství v regionu v lounském muzeu.

Na večer 5. července je naplánována vzpomínková akce na Červeňáku s lampionovým průvodem a programem pro děti a následující den se bude konat slavnostní bohoslužba a pietní akt u Husova pomníku v Lounech. K výročí budou v prodeji i speciální turistické vizitky a turistické razítko Husovy Louny.

Žatecká privilegia 750 let

V prosinci 2015 uplyne 750 let od chvíle, kdy král Přemysl Otakar II. udělil Žatci některá městská práva například do vzdálenosti míle od města nesměla být žádná krčma a právo soudit ve městě měl jeho rychtář.

Tomuto historickému milníku se bude věnovat velikonoční program na náměstí Svobody 4. dubna a také Dny evropského dědictví, které připadají na 11. a 12. září.

V Kadani proběhne konference

V roce 2015 se v regionu setkají i účastníci konference o cestovním ruchu s názvem Stop and stay, tentokrát s mottem „Historie měst nás spojuje". Pořádá ji Destinační agentura Dolní Poohří společně s Centrem cestovního ruchu Litoměřice a Kulturními zařízeními Kadaň.

Uskuteční se ve dnech 29. a 30. dubna v Kulturním domě Střelnice v Kadani.