VYBERTE SI REGION

Patnáctiletá Ústečanka studuje v Sasku. Úžasná zkušenost, říká

Ústí nad Labem/Pirna - Na první pohled dvě obyčejné patnáctileté studentky. Antonie Marková pochází z Ústí nad Labem, Anne Ringel z malé vesnice u německé Pirny. Jsou nerozlučnými kamarádkami a každá ovládá rodný jazyk té druhé. Studují totiž na binacionálním gymnáziu Friedricha Schillera v Německu.

28.4.2014
SDÍLEJ:

Antonie Marková a Anne Ringel.Foto: Deník

Do deváté třídy chodí spolu s dalšími čtrnácti českými a německými dětmi.

Do projektu, který je financovaný českým ministerstvem školství ve spolupráci se saským ministerstvem kultury, se mohou studenti hlásit každý rok. Vždy se otevírá jedna dvojnárodnostní třída s patnácti českými žáky.

Podle Antonie Markové je to jedinečná příležitost. „Jsem ráda, že jsem do toho šla. V Čechách bych se německy tak dobře nenaučila. A navíc pak budu mít větší šanci k přijetí na německé vysoké školy," uzavírá gymnazistka, která by chtěla studovat práva nebo mezinárodní vztahy.

Antonie Marková
Toužila získat nové zkušenosti, osamostatnit se, poznat cizí kulturu, ale hlavně se chtěla naučit německy. Patnáctiletá Antonie už dva a půl roku studuje na binacionálním gymnáziu v Německu. A plánuje tam jít i na vysokou školu. „Žít ve dvojjazyčném prostředí je úžasné. Je to nenahraditelná životní zkušenost," říká.

Německy neuměla, přesto se přihlásila do česko-saského vzdělávacího projektu. „Bylo mi dvanáct. Začátky byly hodně těžké. S německými spolužáky jsem se domlouvala anglicky," popisuje. Dnes se německy domluví bez problému. „Rozumím všemu, výkladu učitele, spolužákům i ostatním lidem mimo školu. A stále se zlepšuju," chlubí se.

Na německém gymnáziu vládnou zcela jiné podmínky než na českých školách. Výuka začíná už v půl osmé ráno. Některé předměty trvají dvakrát déle než běžná vyučovací hodina. A liší se i známkování. „Máme šest klasifikačních stupňů. Získat jedničku je proto o dost těžší. Skoro nikdo je nemívá," vysvětluje.

Studium ji baví a nejvíce si užívá konec školního roku. Ale ne kvůli prázdninám. „Jakmile ředitel skončí svůj proslov, z oken školy vylétne několik desítek balónků a bublin z bublifuku. Do toho ještě začne hrát hlasitá hudba, která je slyšet všude kolem, na ulici i v parku. Je to úžasné," líčí Antonie.

Anne Ringel
Patnáctiletá Anne se česky učí od páté třídy. Jazyk ovládá natolik dobře, že se chystá na čtrnáctidenní stáž do Ústeckého deníku. Chce se stát novinářkou.

„Chci zjistit, jak to v novinách funguje. Ačkoliv pro mě bude snazší jen pozorovat, určitě bych si chtěla zkusit napsat i nějaký článek," popisuje.

Také doufá, že se díky stáži zlepší v češtině. V každodenních situacích se sice domluví, není to však vždycky jednoduché. „Potřebuju se soustředit, abych mluvila bez chyb. Čím déle mluvím, tím mi to jde lépe," svěřuje se.

Češtinu ji na gymnáziu vyučuje česká učitelka. „Je to mnohem lepší. Od rodilé mluvčí se naučíme mnohem více," myslí si Anne.

A proč se učí česky? Inspiroval ji bratr, který si dvojjazyčné gymnázium chválil. „Chtěla jsem to taky zkusit, protože mám ráda jazyky. Je to zajímavá zkušenost," vysvětluje německá studentka.

Erasmus bortí hranice v možnostech studentů

Erasmus překonává hranice nejenom zeměpisné, ale i v možnostech mladých lidí. Zlepší si jazyk, poznají kulturu, zvyky a okusí život v jiné zemi. Erasmus je nejznámějším studijním programem Evropské unie pro vysokoškoláky. Do Čech dorazil před patnácti lety a za tu dobu vyslal napříč Evropou více než 58 tisíc českých studentů. „Jenom z ústecké univerzity jich bylo přes dva tisíce, a tím jsme se zařadili do první desítky českých univerzit," říká Lucie Velková, koordinátorka programu Erasmus na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Jakou zemi studenti UJEP volí nejčastěji?
Nejvíc směřují do Německa. Je blízko, tamější univerzity jsou špičkově vybavené, v zemi je vysoká životní úroveň, snadno se domluví nejen německy, ale i anglicky. Populární je Španělsko a Slovensko. Španělsko díky klimatu a přímořské poloze a Slovensko díky absenci jazykové bariéry. Zájem stoupá o Turecko s jeho exotickou kulturou, mořem i starověkými památkami. Tradičně velký zájem je o studium ve Velké Británii, které většinou končí doceněním českého systému školství. Za strašáka platí i byrokracii velebící Francie.

Ze které země se studenti vracejí nejspokojenější?
Často z těch, které jim původně příliš lukrativní nepřišly, třeba z Polska či Slovinska.

Je naopak UJEP pro zahraniční studenty zajímavý?
Určitě. V posledních letech za studiem na jednotlivé fakulty přijíždí každoročně okolo stovky studentů. Největší zájem je o studium na fakultách životního prostředí, sociálně ekonomické a umění a designu.

Z jaké země pocházejí erasmáci nejčastěji?
Drtivou většinu tvoří studenti z Turecka. UJEP je pro ně atraktivní z hlediska nabídky studijních oborů při srovnatelných životních nákladech.

Mají zahraniční studenti nějaký mimoškolní program?
Letos na univerzitě vznikla nová sekce International Student Clubu (ISC), která pořádá kulturní a výletní akce pro zahraniční studenty, aby se seznámili s Českem. Všechny akce jsou otevřené i pro domácí studenty, aby měli šanci se lépe poznat a třeba i navnadit na cestu do zahraničí.

Autor: Iveta Piknová, Martina Laláková, Bc.

28.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Rod dal za Most dva góly. K bodům to nevedlo.

Jako v Hitchcockově hororu! Ptáci z Prostějova rozprášili Most 7:3

Stříbrní hráči Atlética Most.

Nový tým malé kopané Atlético Most vyválčil na mezinárodním turnaji stříbro

Prohlédněte si poslední snímky pohřešované Míši. Pátrání je zatím neúspěšné

Ústí nad Labem - Policie ve středu odpoledne zveřejnila nejaktuálnější fotografie dvanáctileté Michaely Patricie Muzikářové, která před více než týdnem zmizela. Snímky si prohlédněte v textu článku.  

Řidiči autobusů v Ústeckém kraji drží pohotovost do výplaty

Ústecký kraj - Řidiči autobusů v Ústeckém kraji budou držet stávkovou pohotovost kvůli platům do výplaty za leden. Dnes to řekl předseda jablonecké základní odborové organizace BusLine Jiří Kuchynka. Kraj peníze na zvýšení mezd řidičů nařízené vládou má. S dopravci chce podepsat dodatky k současným smlouvám. Teď po firmách chce podrobný výpočet, o kolik přesně vzroste částka za ujetý kilometr.

Mostečan Pfeifer zadržený v Thajsku už byl v ČR obžalován kvůli šíření HIV

Most, ČR - Zdeněk Pfeifer, kterého zadržely na základě mezinárodního zatykače úřady v Thajsku, byl už v České republice obžalován. Podání obžaloby dnes potvrdil  bez bližších podrobností státní zástupce Vladimír Jan. Podle policie muž vědomě šířil virus HIV. Minimálně tři muži, kteří s ním měli intimní styk, jsou nakaženi také.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies