Výjimkou nebyly ani ty poslední, mimořádné parlamentní o uplynulém víkendu. Svou občanskou povinnost si tentokrát splnili už v pátek odpoledne. A měli tu čest, že jejich hlasovací lístky dopadly na dno urny v jídelně domova důchodců U Dubu jako první. Ostatní spolubydlící jim totiž bez reptání dali přednost.

Volební tajemství

Koho volili, ale manželé neprozradili. „Obáváme se, že by politici mohli naši popularitu zneužít v kampani své strany. To by se nám nelíbilo," uvedla paní Františka. Současnou situaci však pár za ideální nepovažuje. „Dřív bylo lépe. Nebyl strach o práci," zhodnotila Františka. „Je to na zabití," přisadil si František. Zároveň však vyjádřil naději i důvod, proč cestu k urně vážili i nyní. „Je důležité, aby se politici dohodli mezi sebou. Věříme, že to dokážou," dodal.

Oba senioři jsou stále plni vitality a dění kolem sebe sledují se zaujetím. František například nevynechá v televizi žádnou zpravodajskou relaci, rád se podívá i na publicistické pořady. Manželé také dbají na svůj zevnějšek. Na každou společenskou akci se totiž náležitě ustrojí, Františka přišla k volbám ve slušivé halence, její choť zvolil tradičně oblek.

Votavovi se poznali v roce 1934, o pět let později si v kostele v Praze na Žižkově řekli své ano. Jsou tak nejstarším manželským párem u nás.

Pokud nenastane na politické scéně patová situace, čekají nás další volby na podzim příštího roku (s výjimkou květnových voleb do Evropského parlamentu), a to komunální. Sympatičtí manželé, bude-li zdraví přát, dorazí v takovém případě k urnám znovu jako novomanželé. Už v červenci by totiž starosta Františka a Františku opět symbolicky oddal, tentokrát by oslavili korunovační svatbu. Je vyhrazena partnerům, kteří ve vzájemné lásce, toleranci a úctě prožili bok po boku neuvěřitelných 75 let.