Bozkovské dolomitové jeskyně jsou jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech. Prohlídková trasa měří 350 metrů, celkem je ale zdejší podzemní labyrint dlouhý přes 1 000 metrů. Délkou chodeb se Bozkovské dolomitové jeskyně řadí k největším známým jeskynním systémům v severních Čechách. Nachází se tu zároveň největší podzemní jezero v Čechách. Pro svou jedinečnost byly Bozkovské jeskyně vyhlášeny Národní přírodní památkou. Útvary vznikaly sta tisíce let postupným rozpouštěním vápenitého dolomitu slabě kyselou vodou, která vyplňovala podzemní dutiny.

V průběhu svého vývoje musely čelit nejrůznějším přírodním vlivům. Formovány byly tektonickými pohyby a silnými zemětřeseními, která bohužel částečně poničila krasovou výzdobu. Krápníky, které tu dnes vidíme stalagnáty, stalagmity a stalaktity nejrůznějších barev a tvarů vznikaly většinou v pozdějším období. Labyrint chodeb krášlí krápníky a charakteristické křemenné lavice, římsy a lišty. Vystupují ze stěn i stropů ze všech stran a popouštějí uzdu naší fantazie. Právě díky lidské obrazotvornosti získaly útvary poetická jména jako Hřebínek, Anděl, Panenka, Tři králové, Přilba či Betlém.

Sestup do nitra země. Adrenalin, který najdete v oblasti Labských pískovců

Neuspokojuje vás kochat se pouze krásami jeskyní, do nichž může každý a vidí je ročně desetitisíce lidí? A máte rádi dobrodružství ve všech jeho podobách? Pak se stačí vydat v doprovodu speleologů do oblasti Labských pískovců a adrenalinový zážitek je zaručen. Právě takový nabízí společnost Hotrock z Ústí nad Labem.

Podzemní prostory lze s průvodci navštívit celoročně a pokud se nedohodnete jinak, taková výprava trvá zpravidla tři hodiny. Zájemce však musí přihlédnout ke svému zdravotnímu stavu. Program je vhodný pro dospělé a děti od 12 let. Vzhledem k velikosti prostorů, ve kterých se budou členové podzemní výpravy pohybovat, uvádějí pořadatelé na svých webových stránkách doporučenou maximální velikost klienta, který jeskyní prolezl: výška 190 cm, váha 127 kg, obvod pasu 112 cm a obvod hrudi 124 cm. Tento klient měl dobrou fyzičku.

Do podzemí se vypravují skupinky pěti až deseti osob, na sobě by měly mít sportovní obuv a oblečení, další potřebné vybavení zajišťují speleologové. Pak už jen budete objevovat společně řadu štol, plazivek a úzkých jeskyní… „Zájem o tento zážitek je obrovský, největší z těch, které nabízíme. Teď chodíme pořád a mám velkou radost, že se k nám lidé vracejí. I proto jsme zavedli sestupy pro pokročilé, kdy můžeme volit ještě o trochu víc náročnější trasy," říká David Michovský ze společnosti Hotrock.

Další informace naleznete na www.hotrock.cz.

Historie objevení jeskyně

Historie Bozkovských dolomitových jeskyní je oproti jiným známým jeskyním na území Čech poměrně mladá. Objeveny byly teprve po druhé světové válce, v roce 1947 při těžbě vápence v malém dolomitovém lomu.

V padesátých letech se jeskyňáři dostali závalem do Staré jeskyně a krátce nato objevili vstup do jeskyně Překvapení. To už se psal rok 1954. Do průzkumu podzemí se zapojili i speleologové z krasové sekce Národního muzea v Praze a společně objevili i zadní Novou jeskyni s podzemním jezírkem a Jezerním dómem. Celé podzemí, tak jak ho známe dnes, bylo probádáno až počátkem šedesátých let. Zpřístupňování jeskyní veřejnosti si vyžádalo tři roky práce v náročných podmínkách. Návštěvníkům se Bozkovské dolomitové jeskyně otevřely teprve 2. května 1969. Před zpřístupněním totiž museli jeskyňáři uměle snížit hladinu podzemních vod přibližně o 5 metrů a vyhloubit štolu spojující Starou a Novou jeskyni. Díky jejich tvrdé práci dnes oba monumentální prostory spojuje 50 metrů dlouhý tunel, kterým dnes návštěvníci procházejí. Ročně navštíví Bozkovské jeskyně na 70 tisíc návštěvníků.

Informace pro návštěvníky Bozkova

Kde je najdete

Bozkovské dolomitové jeskyně se nachází v Libereckém kraji, na Semilsku, v obci Bozkov. Nejbližšími městy v okolí jsou Semily (6 km), Železný Brod a Vysoké nad Jizerou. Pokud se do jeskyní vypravíte vlakem, nejbližší zastávkou je Jesenný na trase Železný Brod - Tanvald. Více informací naleznete na www.caves.cz.

Otevírací doba: Otevřeno denně kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hodin.

Z důvodu velkého zájmu v letní sezoně doporučuje správa jeskyní zajistit si rezervaci předem. Přijímají ji ve všední dny od 8 do 10 hodin dopoledne, o víkendu od 9 do 10 hodin dopoledne na telefonním čísle 481 682 167. Doba pohlídky je cca 45 minut, teplota v jeskyni se pohybuje v rozmezí 7,5°C - 9°C.

Vstupné: Dospělí 100,-Kč, senioři 80,- Kč a děti do 15 let 50,- Kč.

NEJ severních Čech - co vyšlo a co vám ještě do konce prázdnin nabídneme

11. 7. Nejvyšší bod Klínovec, 1244 m n. m.

18. 7. Nejnižší bod Hřensko, 115 m n. m.

PŘIPRAVUJEME:

1. 8. Největší vodní plocha Nechranice

8. 8. Nejdelší cykloatrakce Singltrek Smrk

15. 8. Nejstarší česky psané zápisy

22. 8. Největší archeologické naleziště z mladší doby kamenné

29. 8. Největší sbírka knoflíků Jablonec n. N.