Slavnostní zahájení výstavy, na něž zvou Severočeské doly Chomutov, a. s., Městský úřad v Klášterci nad Ohří a vedení zámku, se uskuteční v úterý 10. června v 16 hodin. Již od 14.30 hodin mu bude předcházet přednáška.

Přehlídka je vskutku unikátní

Každoroční výstavy na zámku v Klášterci nad Ohří jsou vskutku unikátní. „Zvláštností těchto výstav je, že jsou zde vystavovány exponáty ze soukromých sbírek sběratelů. Tedy vzorky, které není možné nikde zhlédnout v muzeích. I odborníci z muzeí jsou často překvapení, co za vzácnosti sběratelé našli," upozorňuje na specifiku přehlídky geolog Dolů Bílina Zdeněk Dvořák, který patří k ostřílenému týmu pořadatelů.

Podle Dvořáka je na každé takové výstavě možné prohlédnout si kolem dvou tisíc vzorků. „Významné byly tří monotematické výstavy věnované oblasti, ke které jsme sepsali knihu, tedy o fauně třetihor, rostlinstvu třetihor a minerálech mostecké pánve. Proto také dáváme prostor malířům, kteří se specializují na rekonstrukce pravěkých zvířat a krajiny kolem nás, jako například Karel Mach a Jiří Svoboda," rekapituluje to nejzajímavější z dvacetileté historie kláštereckých výstav Zdeněk Dvořák, na níž je možné zhlédnout i fosilie zástupců pravěké fauny a flóry.

České území je z mineralogického pohledu nesmírně zajímavé. Jaké jsou nejčastější nálezy?

Nejčastější nálezy? Křemen a kalcit

„Nejčastější nálezy jsou z minerálů křemen a kalcit. Ty jsou k nalezení skoro všude. Ze zkamenělin jsou to ve středních Čechách trilobiti, na východě druhohorní mořští živočichové a u nás pod Krušnými horami zkamenělé rostlinstvo z období třetihor."

Jedinečná výstava minerálů a zkamenělin bude na zámku v Klášterci nad Ohří přístupná až do 21. září.