Další zajímavostí pak je, že se mezi francouzskými válečnými zajatci, kteří byli za války nasazeni na práci u zdejších majitelů firem a živnostníků hlavně v dřevařském průmyslu, při výrobě věcí ze dřeva nebo v zemědělství, objevil původní profesí letecký mechanik.

Pokud se jedná o to, že v Hoře Svaté Kateřiny pobýval Kalašnikov, tak Mostecký deník vypátral, že se samozřejmě nejednalo o známého vynálezce Michaila, ale pouze o jeho jmenovce Petera. Nicméně, zda byl kateřinský Kalašnikov nějakým způsobem v přízni s rodinou vynálezce a tvůrce legendárního samopalu se zjistit nepodařilo. Jedno však jisté je, každý pochází z jiné oblasti a má jiné rodiče.

Vynálezce, který zemřel v roce 2013 se narodil ve vesnici Kurja v Altajské oblasti, zatímco Peter, který pracoval v Hoře Svaté Kateřiny se narodil v obci Stanica Sloboda na Ukrajině.

Příbuzenský vztah obou mužů však nelze stoprocentně vyloučit. Už jenom vzhledem k tomu, že v tehdejším Rusku nebo i později v Sovětském svazu se v období mezi světovými válkami běžně stěhovali nejen rodiny, ale v podstatě celé vesnice klidně i několik stovek kilometrů.

Vynálezce samopalu se narodil jako 17. dítě Timofěje Alexandroviče Kalašnikova a Alexandry Frolovny Kalašnikovové.

Peter, východní dělník z Ukrajiny, který pracoval v Hoře Svaté Kateřiny, se narodil Michailovi a Nastasile Kalašnikovým. Jako kolikátý potomek se neví.
Mezi oběma muži nesoucími jméno Kalašnikov je 19 let rozdíl. Jasně lze tedy jen konstatovat, že se jedná s hodu příjmení.

Peter Kalašnikov se narodil 6. července 1900. Do Hory Svaté Kateřiny dorazil 3. května 1942, jako Ostarbeiter, kterého sem poslal na práci německý pracovní úřad z Jirkova. Pracoval jako tesař vodního stavitelství. V době, kdy přišel do krušnohorského města a byl zařazen do skupiny 41 civilních dělníků z Ruska, byl ženatý s o tři roky mladší Julinanou, rozenou Samatajevovou.

Jeho mise v Hoře Svaté Kateřiny skončila 6. března 1943, kdy s dalšími patnácti dělníky odcestoval. Odjezd potvrdil přípisem starosta města.
Další osud Peter Kalašnikova, jmenovce slavného ruského vynálezce a tvůrce legendárního samopalu, není znám.

Další zajímavostí z historie Hory Svaté Kateřiny je skutečnost, že se zde mezi francouzskými zajatci, většinou z pozemního vojska, objevil letecký mechanik Emile Gerard (zaj. č. 1297, Stalag IV C), pocházející z městečka St. Nicolas du Post.

Ten se narodil 26. ledna 1909 a do Hory Svaté Kateřiny přišel po anabázi přes Hoyerswerdu, Trnovany u Teplic, Bystřici u Teplic, Kostomlaty pod Milešovkou, Cínovec a Most v březnu 1943. V červnu až srpnu 1941 pobýval v zajateckém lazaretu v Bílině, který se nacházel ve zrušeném hotelu Bellevue. Pracoval jako pomocný dělník u firmy Willy Pierschel Katharinaberg.

Jeho přítomnost ještě v roce 1944 v Arbeitskommandu 10, jak byla skupina Francouzů v Hoře Svaté Kateřiny oficiálně pojmenována, dokazuje přípis starosty města v 1. března 1944.

Další životní osudy francouzského zajatce Emile Gerarda se nám zatím nepodařilo vypátrat.

Konce války se s největší pravděpodobností dožil, protože se nepodařilo najít žádný dokument o tom, že by zemřel.

Podpis jmenovce slavného vynálezce na jedné z listin.