Pojďte s námi nahlédnout do jedinečné fauny zemí jako je Austrálie, Nový Zéland, Madagaskar nebo Jihoafrická republika.

V Austrálii děti nespouštějte z očí

Obrovské pláže s bílým pískem, unikátní podmořská fauna a flóra a nezapomenutelná krajina, to vše a ještě více nabízí Austrálie. Stinnou stránkou poznávání 6. největší země na světě může být setkání s téměř vymřelým australským psem dingem. Psovitá šelma není moc oblíbená mezi domorodými Australany, a to především díky obrovskému apetitu. Dingo si rád pochutnává na dobytku, čímž proti sobě poštval farmáře po celé zemi. Otrava či odstřel tohoto zvířete tu nejsou ojedinělé. Častým napadáním dětí si znepřátelil i zbylé obyvatele. Lidé neponechali nic náhodě a plotem oddělili pastviny od nehostinných oblastí, aby dingo neútočil. Turisté jsou i tak dál varováni, aby dbali na maximální opatrnost v oblastech výskytu této psovité šelmy.

V poslední době ekologové a ochránci přírody bijí na poplach, jelikož dingo je na pokraji vyhynutí. Snaha umístit zvíře alespoň do národních parků je tou nejlepší možností, jak zabránit naprostému vymření.

Madagaskar pod velením fosy

Čtvrtý největší ostrov světa, ležící v Indickém oceánu, je známý svou rozmanitou faunou i flórou. Nejen lemuři proslavili Madagaskar, ale i fosa na tom má svůj velký podíl. Tento ostrov je totiž jediným místem na světě, kde můžete šelmu zahlédnout. Fosa patří na vrchol ostrovního potravinového řetězce, tudíž se u ní nezapře obrovský apetit. Lemuři, ptáci, vejce v hnízdech či slepice domorodců patří k její nejoblíbenější potravě. Z těl ulovených živočichů nezbude ani chlup. A to doslova.

Šelma váží okolo deseti kilogramů a vzhledem připomíná kočku a trochu i psa. Ve volné přírodě je často nemožné fosu zahlédnout, protože žije v jeskyních nebo v dutinách stromů. Pokud však vstoupíte do jejího teritoria, ucítíte silný a nepříjemný zápach sekretu, který vylučuje, a tím si vyznačuje své území.

Zoologové a ochránci přírody odhadují, že území Madagaskaru dnes obývá přibližně 2 000 fos.

Láska až za hrob na Novém Zélandu

Národní parky, Jižní Alpy, ledovce, smaragdové jezero Tekapo nebo nádherné pláže lákají každoročně na Nový Zéland turisty z celého světa. Kromě přírodních úkazů návštěvníky zajímá i jedinečná fauna, které vévodí nelétavý noční pták kivi.

V dospělosti je často opeřenec přirovnáván ke slepici. Mezi zvláštností tohoto druhu patří nozdry umístěné až na konci zobáku a velmi dobře vyvinutý čich. Dospělí jedinci se špatně rozmnožují, jelikož si za svůj život vybírají pouze jeden jediný protějšek, a proto je jasné, že volba nebude jednoduchá. Na snesených vejcích sedí samec, a to až po dobu 75 - 80 dní. Každý den kivi prospí přibližně 20 hodin, což je o čtyři hodiny více, než lenochod. Bohužel, i tento druh zvířete patří k ohroženým a spatřit tohoto nelétavého ptáka je obrovskou raritou.

Nenasytný jihoafrický samotář

Pokud toužíte po akční dovolené plné dobrodružství a adrenalinu, Jihoafrická republika je pro vás tou nejlepší volbou. Setkání s kočkovitou šelmou tváří v tvář rozhodí i rozeného flegmatika. Levhart jihoafrický je druhá nejsilnější kočkovitá šelma Afriky. Neviditelnost patří mezi jednu z jejích nejlepších dovedností.

Levharti často žijí v blízkosti lidských obydlí, ale lidé o jejich přítomnosti ani neví. Prozradí je až úbytek dobytka. Svůj úlovek si levhart dokáže odtáhnout, i když je dvakrát těžší než on. Nikdy jej nenajdeme ve skupině, miluje totiž svůj samotářský život a odpočinek v trávě, na stromech či skalách. Aktivní je šelma především v noci, kdy loví. Nejenže patří k vynikajícím lovcům, ale dokáže běžet až 58 km/h.

Ve volné přírodě se levhart dožívá pouze 9 - 12 let, v zajetí to může být až dvojnásobek. Mladé šelmy mají vyšší úmrtnost, jelikož bývají uloveny jinými predátory.