V prvních zhruba dvou měsících po vzniku jizvy je třeba dodržovat některá pravidla. Doporučuje se vyhýbat se slunci i chladu či zapomenout na saunu a solárium. Všechno jmenované totiž brání regeneraci tkáně. Dále je na místě omezit pohybové aktivity, při nichž by bylo místo s jizvou namáháno a kůže natahována. Také si v tomto období raději odpusťte dlouhodobé namáčení jizvy (například v teplé lázni), naopak se jen krátce sprchujte ne příliš teplou vodou.

Invazivní metody

Mezi tyto metody patří ošetření laserem, chirurgické zásahy, kryoterapie apod. K ošetření jizev existuje několik druhů laserových přístrojů. Tak se například na čerstvé jizvy používá biostimulační laser, který se zaslouží o lepší hojení a snížení bolestivosti. Je-li cílem odstranit zarudnutí, pomůže sklerotizační laser. U nápadnějších, plastických jizev přijde ke slovu pro změnu laser valorizační.

Následná péčeBohužel, neexistuje žádná metoda, která by dokázala vzniklou jizvu odstranit zcela. Znamená to, že jizvy jsou zkrátka „suvenýr" na celý život, a přestože je možné je často vyhladit tak, že jsou sotva patrné, prostě tam vždy budou. Po úspěšné korekci či doléčení jizev už zpravidla není třeba žádných zvláštních opatření, je ale dobré používat vhodné krémy či emulze (třeba EFFFI purple Exclusive), které napomáhají zdravé pleti zachovat si pružnost a pevnost a navíc poskytují správnou péči pokožce se zhojenými jizvami.

Chirurgické zákroky za účelem odstranění jizvy nabízejí mnohá centra estetické chirurgie. V případě menších poranění se nevzhledná jizva vyřízne a následně opět sešije tak, aby vzniklo spojení méně nápadné. Pokud jsou nutné větší zásahy, mnohdy se ke korekci používá vlastní tkáň pacienta, která se získá roztahováním kůže za pomoci tzv. expandérů.

Při kryoterapii se využívá nízkých teplot a postižená tkáň se zmrazuje pomocí tekutého dusíku. Tuto metodu lze aplikovat i na staré jizvy a docílí se jí minimalizace jizevnaté tkáně.

Neinvazivní metody

Mezi neinvazivní metody, které lze s klidem praktikovat doma, a tudíž tolik nezatíží naši peněženku, patří třeba tlaková masáž. Jde o masáž jizvy pomocí stisků tak, aby se po uvolnění prokrvila a okysličená krev přispěla k jejímu hojení. Začít s ní je dobré zhruba od třetího až čtvrtého týdne po operaci, alespoň třikrát denně po 5 10 minutách.

Napomoci může také mast či gel určené na podporu hojení ran. Důležité je rovněž pravidelné promašťování pokožky v místě a v okolí jizvy. K tomu lze použít obyčejné sádlo nebo kosmetickou vazelínu. Pozitivní účinek byl prokázán také při aplikaci silikonového gelu, který jizvu vyhlazuje, změkčuje, ale i odbarvuje. Je možné jej použít jak na čerstvé, tak na staré jizvy. Rovněž existují hojivé náplasti či silikonové plátky, které se k jizvě připevní, aby se zajistil dlouhodobý účinek.

Druhy jizev První ze tří druhů jizev se nazývají atrofické. Tyto jizvy jsou typicky vpadlé do kůže a vznikají často po vyloupnutí strupu či vyříznutí tkáně. Například při odstranění mateřského znaménka nebo jiného kosmetického problému. Druhá skupina jizev je označována jako hypertrofické a jsou to jizvy vystouplé nad úroveň pokožky. Třetí druh jizev se nazývá keloidy. Jsou to ztvrdlé hrboly, často fialové, které vznikají zbujením vaziva hypertrofických jizev.