Na další investory se zatím čeká. Letos by se na jižním okraji 360 hektarů rozlehlé zóny měla stavět také velká sluneční elektrárna.

Armáda přestala letiště využívat v roce 1993, jeho přeměna na průmyslovou zónu začala v roce 2002. „V květnu roku 2002 vláda schválila převod letiště Žatec do majetku Ústeckého kraje a zřízení Strategické průmyslové zóny Triangle včetně schválení financování,“ uvedl Jan Sixta, vedoucí odboru podpory průmyslu a podnikání Krajského úřadu Ústeckého kraje. V roce 2003 vláda schválila financování první etapy přípravy Triangle za čtyři sta milionů korun, která proběhla v letech 2003 až 2004. V letech 2005 až 2009 proběhla druhá etapa přípravy zóny, na kterou dal stát 1,272 miliardy korun a Ústecký kraj 428 milionů. Přeměna letiště na průmyslovou zónu tak stála 2,1 miliardy korun. Došlo k demolici vojenských objektů, výstavbě inženýrských sítí, komunikací a k vyčištění půdy a vody, které byly znečištěny unikajícím leteckým palivem.

V roce 2006 přišel do zóny první investor – japonský výrobce LCD monitorů IPS Alpha. Následoval japonský výrobce televizorů Hitachi. Dohromady zaměstnaly na dva tisíce lidí a plánovaly přijmout další.

Na konci roku 2008 a počátkem roku 2009 ale dopadla krize na oba výrobce – IPS Alpha propustila stovky lidí, Hitachi skončila úplně. Její továrnu v Triangle si loni pronajal Panasonic, který v ní obnovil výrobu televizorů. Letos ale svou výrobu přesunul do ne zcela vytížené haly IPS Alpha, takže pro továrnu hledá Hitachi jiné uplatnění.

Zóna tak zatím nesplnila očekávání, že pomůže výrazně snížit nezaměstnanost v okresech Louny, Most a Chomutov. Odhadovalo se, že přímo v zóně by mohlo najít práci až osm tisíc lidí, další v navazujících službách.

„Krize v letech 2008 a 2009 zastavila nebo výrazně zpomalila jednání a rozhodování investorů. Vývoj českého hospodářství od počátku letoška vzbuzuje jen mírný optimismus, nicméně připravená zóna Triangle stále láká a dříve či později se trh s průmyslovými nemovitostmi opět rozběhne. Důkazem může být nový investor Solar Turbines, který chce vybudovat opravárenské centrum plynových turbín s předpokladem vytvoření 100 až 450 pracovních míst s pomalým nárůstem od roku 2011 do cílového roku 2020,“ sdělil Sixta.

Letos by měla na jižním okraji zóny nad Žiželicemi vyrůst sluneční elektrárna s výkonem šest MW. Postaví ji tam společnost PKVL, které kraj pozemky pronajme. „Zisk z pronájmu plochy bude Ústeckým krajem reinvestován do údržby a rozvoje samotné zóny Triangle,“ dodal Sixta s tím, že elektrárna by měla být postavena do konce letošního roku.