Bude to první spalovna na směsný komunální odpad na Mostecku. Má stát v areálu komořanské teplárny, kterou firma vlastní. Zprovoznění spalovny předpokládá v roce 2015. Poslední podobná spalovna v ČR vznikla v roce 1999 v Liberci. Ta mostecká ročně využije k výrobě tepla či elektřiny 100 tisíc tun odpadu, v druhé uvažované variantě až 150 tisíc tun. Zhruba tolik uhlí se má ušetřit.

Podle firmy je využívání odpadů pro výrobu energie šetrné k životnímu prostředí a lepší než skládkování. Pro spalovnu chce koupit vysoce výkonné filtrační zařízení s nepřetržitou kontrolou znečišťujících látek. Navíc očekává, že polovinu odebraného komunálního odpadu bude tvořit biomasa. I těmito argumenty chce projekt hájit před případnými kritiky.

„Nedůvěra k výstavbě obdobných zařízení vyplývá z neopodstatněných mýtů, že se jedná o zařízení znečišťující prostředí nebezpečnými zplodinami,“ sdělila včera Deníku Miloslava Kučerová, mluvčí United Energy. „Spalováním odpadů dochází k omezení vypouštění skleníkových plynů, zejména CO2.“
Mostečtí radní oznámili, že projekt má jejich podporu.

„Spalování odpadu je moderní způsob jeho likvidace,“ řekl primátor Vlastimil Vozka. Moderní zařízení splňující normy je pro radní zárukou, že se neznečistí životní prostředí. Město je podle Vozky ale na samém začátku jednání. Radní zatím schválili uzavření dohody s United Energy o spolupráci a podpoře projektu výstavby zařízení na energetické využívání komunálního odpadu. Přeloženo pro lidi: Most poskytne případné spalovně své odpadky. Jejich ukládání do země prý není nejlepším řešením.

CO PRODUKUJE SPALOVNA ODPADŮ?
Spalovny odpadů zatěžují životní prostředí celou řadou škodlivin. Pokud dioxiny zachytí filtr, mohou skončit v popílku, který například spalovna v Liberci míchá s popelem a prodává ho jako stavební materiál. Dioxiny poškozují imunitní a hormonální systém člověka, nejtoxičtější z nich je karcinogenní. Američtí vědci identifikovali v emisích ze spaloven odpadů 192 škodlivých organických látek. Zdroj: sdružení Arnika

„Jednou nastane čas, kdy budeme odpadky ze země vykopávat a spalovat,“ myslí si primátor Vozka.

Firma tvrdí, že s projektem nabízí i nižší cenu za likvidaci odpadů v porovnání s jejich současným nakládáním, že vytvoří nová pracovní místa a stabilizuje cenu tepla pro konečného spotřebitele. Pro představu: United Energy zásobuje teplem 35 tisíc domácností v Mostě a Litvínově, řadu firem, zdravotnická zařízení a školy.

Podle firmy je výhodou, že teplárna má k zavedení novinky ideální podmínky: má zavedenou technickou infrastruktury s horkovody a logistické vybavení. Odpady navíc budou záložním zdrojem pro systém centrálního zásobování teplem.

Teplárna vylučuje, že by využívala jako palivo vytříděný odpad, třeba plasty a papír určené k recyklaci. Zaměří se jen na směsný, nevytříděný komunální odpad.

Jak bojují ekologové proti spalovně v Pardubicích? Podívejte se na jejich komix:

#nahled|https://g.denik.cz/45/03/spalovna_komix_pce_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/45/03/spalovna_komix_pce.jpg|Pro stavbu spalovny agitují i postavičky z fasád domů.#

Mluvčí v tiskovém prohlášení upozornila, že Evropská unie požaduje na členských státech, aby omezily skládkování komunálních odpadů.

„Česká republika a její současný systém nakládání s odpady, bohužel, těmto požadavkům nevyhovuje,“ sdělila Kučerová.

Zmínila prognózu, že jen v Ústeckém kraji bude v roce 2010 na skládky uloženo 360 tisíc tun komunálního odpadu, což je téměř o 160 tisíc tun více, než požaduje Plán odpadového hospodářství Ústeckého kraje a platná legislativa.

„Řešením výše uvedených problémů je třídění, recyklace a energetické využití v zařízeních energetického využití odpadů,“ dodala mluvčí.

Firma hodlá využít energii v odpadech například pomocí enviromentálně šetrné technologie BAT s kombinovanou výrobou tepla a elektřiny.

Přesnou kapacitu spalovny a místa, odkud bude moci brát odpad, aby byl svoz efektivní, určí další studie a jednání.

V ČR je několik desítek spaloven využívající nejrůznější druhy odpadu.