Horníci přejdou z Centrumu

Těžaři hovoří i o pozitivním sociálním přínosu pro region. „Realizace záměru znamená uplatnění pro přibližně sto padesát zaměstnanců v profesi horník. Našla by tak uplatnění většina horníků po ukončení provozu hlubinného dolu Centrum," řekla Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí skupiny Severní energetická. Firma, která vlastní i uhelnou elektrárnu Chvaletice, předpokládá, že ročně vytěží pod zemí 400 tisíc tun hnědého uhlí.

Hlubinná těžba si nevyžádá zábor dalšího území za hranicemi lomu a nepřekročí tzv. územní ekologické limity, které chrání Horní Jiřetín a Černice. Proti hlubinné těžbě proto nejsou ani ekologové. „My jen nechceme, aby povrchová těžba spolkla Horní Jiřetín a Černice," řekl Miroslav Otcovský z občanského sdružení Kořeny, které se snaží zabránit likvidaci obcí. Radnice a sdružení požadovaly pouze dodržení ochranných pásem kolem domů a pod zámkem Jezeří.

Bez většího rizika pro přírodu a lidi

Těžaři chtějí použít dobývací metodu chodbicování, která se v minulosti osvědčila pro získání uhlí z ochranných pilířů obcí, silnic a železnic a patří mezi bezzávalové. Kvůli záměru v ČSA vznikla řada odborných studií, posudků a expertíz.

Podle nich podpovrchový způsob těžby neznamená zvýšené riziko pro přírodu ani zdraví lidí. Neočekává se zvýšení emisí ani hluku.

„Veškerá použitá těžební technologie bude umístěna v hlubinných důlních dílech. Výjimkou je pouze poslední pohonná stanice a důlní ventilátor, které jsou umístěné v ústí chodbice," uvádí se v dokumentaci.

Okolní horské svahy se budou kvůli zachování bezpečné stability monitorovat.