VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neuvěřitelné! Bez práce je i čtvrtina lidí ze vsi

Mostecko – Závidíte venkovanům, že nežijí v panelácích a mají méně stresu? Není co závidět.

20.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv VLP

Alespoň z pohledu zaměstnanosti. Mostečané a Litvínované jsou na tom lépe než lidé z řady vesnic. Jsou dokonce vísky, kde nemá práci každý čtvrtý dospělák.

Například Korozluky. Počátkem ledna se ocitly na 1. místě, které nikdo nemá rád. Mají přes 29 procent. To je nejvyšší míra nezaměstnanosti v regionu. „Z osmapadesáti ekonomicky aktivních obyvatel Korozluk je sedmnáct lidí v evidenci uchazečů o zaměstnání,“ sdělila Eva Maříková, mluvčí úřadu práce.

Naopak nejnižší míru nezaměstnanosti, přes 8 procent, si užívají Polerady. Ze sto deseti práceschopných lidí jich nemá místo jen devět. Pro představu: Most má 15% a 5 523 lidí bez práce, Litvínov skoro 17% a 2 373 nezaměstnaných.

Co s vyšší nezaměstnaností, která vede k sociálnímu vyloučení a prohlubuje zadlužování lidí, hodlají vesnice dělat? K nejaktivnějším patří Obrnice. Chystají převratnou novinku. Vedení obce chce vytvořit místní technické služby, první sociální firmu svého druhu v regionu. Zaměstnala by asi dvacet dlouhodobě nezaměstnaných nízkokvalifiko­vaných lidi z Obrnic. Pracovali by i pro okolní vesnice.

„Zatím je to ve fázi úvah a konzultací,“ sdělila starostka Obrnic Drahomíra Miklošová. Hlavním cílem by nebyl zisk, ale vytvoření a udržení pracovních míst, zlepšení sociálního klima a zajištění údržby v nejisté době, kdy stát snižuje vesnicím dotace na veřejně prospěšné práce (VPP).

O záměru Obrnic se hovoří i na úřadu české vlády. Její Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách zařadila Obrnice na seznam obcí, od kterých se mohou ostatní učit.

Miklošová informovala o plánu svazek obcí Srpina.

„Bavili jsme se o tom. Pokud to bude pro naši obec výhodné, obrnické technické služby využijeme,“ sdělil starosta Korozluk Dimitrij Sklenka. Podle něj budou VPP v útlumu, přestože jsou pro obce velmi důležité, a nelze se spoléhat ani na komerční firmy, kterým se do odlehlých vsí nevyplatí jezdit za každou maličkostí a jsou drahé.

O vzniku obrnických služeb rozhodne zastupitelstvo nejdříve v roce 2012. V plánu je nejprve přestavba obecního domu u obrnického úřadu. V domě bude zázemí pro dělníky na VPP a poté možná sídlo sociální firmy. Ta bude asi obecně prospěšnou společností, aby mohla žádat stát a EU o dotace na provoz a stroje. „Myslím si, že záměr je životaschopný,“ uvedla Miklošová.

Autor: Martin Vokurka

20.1.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mostecké házenkářky (v černém) v přípravném zápase s rumunskou Kluží.
11

OBRAZEM: Černí andělé v dalším přípravném zápase vygumovali Kluž

Část Mostu je rozkopaná kvůli různým investicím. Změny omezily dopravu u Kahanu i na dalších místech.
31

FOTO: Rozkopaný Most omezuje chodce i řidiče

Mostečané potají trhají hrozny s pesticidem, riskují zdravotní potíže

Most – Zloději si na lupu nepochutnají, hrozny jsou ještě hodně nezralé a kyselé.

POVODNĚ 2002: Labe rozdělilo Ústí na dvě města. Velké mosty byly k ničemu

Ústecký kraj - Katastrofální záplavy působily komplikace i lidem žijícím daleko od řeky. Pokud chtěli přejet mezi kraji, najeli i stovky kilometrů. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Začíná podzimní TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského piva!

Okres Most - Fotbaloví fanoušci mohou opět tipovat výsledky vybraných utkání v oblíbené hře Deníku!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení