Ačkoliv mám předem vyplněné jméno a příjmení – pohlaví si mohu vybrat. V jazyce, který přechyluje, a i z křestního jména rozlišíte, jde-li o muže či ženu, to znamená jediné: neprofesionální zpracování dotazníku. Jinak by tento bod měl být rovněž předvyplněný. Protože kdybych za posledních 10 let změnila pohlaví, změnila bych i jméno, takže by mi vyplnili Alan Křehota. (Docela dobrý, ne? To křestní…)

No a zbytek tohoto formuláře už je zaměřený jen na to jaká vzdělanostní kategorie, v kterém odvětví a na jakém postu, se stěhuje za prací, resp. kolik času stráví dojížděním. Což je bezesporu velmi důležitý údaj.

Mnohem podstatnější je ovšem důvod, ale na ten se statistici neptají. Podezírám je (vzhledem ke shora uvedenému), že sestavení možných důvodů v odpovědi pro ně bylo příliš těžké.

A bytový list? Proč jsem před deseti lety vyplňovala, že mám pračku, ledničku, televizi a počitadlo, když teď ČSÚ zajímá jen to počitadlo? S netem anebo bez. Co když jsem sice před 10 lety měla pračku, ledničku a TV, ale už to byly staré krámy nejen morálně, ale odešly i fyzicky? A moje finanční situace se od posledního sečtení změnila natolik, že – sice nejsem bezdomovec – ale už je (přesněji na ně) nemám?

Netuším, kolik mega tahle sčítací akce stojí, ale efektivita nebude nic moc. Zato mi to připomnělo přes třicet let starej fór: Brežněv objížděl SSSR, aby zjistil, jak se daří lidu. Zastavil před zemljankou a zeptal se stařenky, jak se má. „Dobře, panáčku, dobře.“ Zeptal se, jestli má pračku a ledničku a televizi. Stařenka odpovídala – to víš, panáčku, že mám. Na konec se Leonid Iljič zeptal: „ A víš, stařenko, kdo jsem já?“ „Ty jseš americkej špión, panáčku. Protože kdybys byl odtud, věděl bys, že mám …..!“

Zato jsem furt žena, statistický úřade – dodávám já; když tě zásadnější údaje nezajímají.