Básnířku Táňu Kindl Novákovou a filmařku Alenou Krejčovou svedlo dohromady umění. Potkaly se u ústecké výtvarnice i ilustrátorky Evy Vágnerové při natáčení filmu „Eva".

„Měla jsem tenkrát v její galerii ve Valtířově poblíž Ústí nad Labem dvě modelky připravené na módní přehlídku. Do toho přinesla Táňa své židovské básničky z 2. světové války a s Evou řešily obrázky k nim. Zaujalo mě to, až mě z té poezie zamrazilo v zádech! S Táňou jsme si tedy začaly povídat a časem z toho bylo přátelství i spolupráce," ohlíží se úspěšná amatérská filmařka Alena Krejčová.

„Před dvěma roky jsem o svém Ústí nad Labem napsala sbírku „Město milenců a vrahů". Když si ji Alena přečetla, okamžitě jí začal běžet hlavou film," ohlíží se básnířka.

„Ale knížka, to zdaleka ještě nebyl scénář. Ten jsem musela napsat, aby na sebe navazovaly kontrasty, které film tvoří. Co na něm bylo nejtěžšího, ptáte se? Právě udělat z básniček ucelený scénář," tvrdí Alena Krejčová.

Prozraďte, co s vámi, Táňo Nováková, udělal již hotový film?
Byla jsem naprosto nadšená. Zprvu jsem si neuměla představit, jak z mých asi šedesáti básní Alena vytvoří scénář, jak vše převede do obrazu. Ale povedlo se to.

Vaši sbírku ilustrovala Eva Vágnerová. Je film jakoby „dalšími ilustracemi do knížky"?
Tak to jistě ne. Alena Krejčová zkrátka mé verše převedla do obrazů o městě Ústí.

Celý rozhovor čtěte v tištěném čtvrtečním Deníku!