Linoryty Heleny Ambrosové zachycují obrazy starého i nového Mostu a téma květin. „Ucelená kolekce tisků starého Mostu patří k tomu nejlepšímu, co jsme tu kdy vystavovali. Zasloužila by si vyjít knižně nebo aspoň jako kalendář,“ vysoce hodnotí expozici ředitel městské knihovny Tomáš Ondrášek.

Sama autorka si obrázky cení natolik, že jsou neprodejné.

„Se starým Mostem jsem se loučila jako s bytostí, která odchází. Když jsem se dozvěděla, že bude zničený, přepadl mě stesk a řekla jsem si, že jeho kouzelná zákoutí musím zachytit v kresbách,“ vysvětluje Ambrosová. Pyšní se tím, že všechny obrazy malovala přímo v terénu, ne podle dobových pohlednic. „Jsem vyznavačem oduševnělého smyslového poznání. Proto není nad to, malovat v plenéru,“ tvrdí vitální dáma.

Přiznává, že má doma ve složkách ještě spousty kreseb, k nimž se zatím nedostala. Od drobných zátiší přes perokresby krajiny až po akvarely postav z jejího dětství. “Můj život je už omezený, přesto bych některé z nich ještě ráda ztvárnila,“ dodává sedmasedmdesátiletá umělkyně.

Helena Ambrosová se narodila v Liptovském Mikuláši. Po maturitě na gymnáziu v Nymburku studovala v letech 1953 - 59 Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze v ateliérech Stanislava Ulmana a Karla Svolinského. Od roku 1961 žije v Mostě.

V mostecké Lidové škole umění založila výtvarný obor, kterým od roku 1961 během její desetileté pedagogické činnosti prošly stovky žáků. Někteří z nich se stali profesionálně činnými umělci.

Jako první autorka se začala ve svých cyklech maleb a grafik zabývat starým Mostem. V letech 1966 - 1973 navrhovala pro mostecké divadlo nejen propagační grafiku, ale také kostýmy.

Díla Heleny Ambrosové měli lidé možnost vidět na výstavách v Mostě, Litvínově, Praze, Ústí nad Labem, Teplicích, Lounech, Chomutově, Duchově, Děčíně, Karlových Varech, Plzni, Přerově, Kutné Hoře a Mariánských Lázních.

Našla si cestu i do zahraničí Granady, Gelsenkirchenu, Emsdettenu, Gladbecku, Marlu, Bottropu, Lüdenscheidu, Dijonu, Paříže a rodného Liptovského Mikuláše.

S manželem, akademickým malířem Karlem Bořeckým, mívali desítky společných výstav nejen v Čechách a na Slovensku, ale i ve Francii, Německu a Španělsku.

Její obrazy a grafiky zdobí také mnoho soukromých sbírek v Česku, USA, Německu, Belgii a Francii.

VLADIMÍR VACULA