VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klavírní virtuos Michal Mašek: Umění nám ukazuje, jak žijeme

Ústí nad Labem - Reprezentační Císařský sál Muzea města Ústí, jednotné vstupné 250 Kč. V ceně pohoštění, setkání s interprety, kytaristou Štěpánem Rakem, houslistou Jaroslavem Svěceným a dalšími včetně krásných žen. Sérií pěti koncertů bude Muzeum města Ústí žít od 18. září do 7. března.

12.9.2012
SDÍLEJ:

Michal Mašek, klavírista, ústecký rodák, virtuóz a organizátor nejen kulturních akcí.Foto: DENÍK/Karel Pech

Tak má vymyšlená Hudební setkání, nový cyklus koncertů v Ústí, místní klavírní virtuos Michal Mašek, kdysi geniální dítě. Spolu jsme ovšem nevzpomínali, ale hleděli do blízké budoucnosti.

Michale, série koncertů klasické hudby pořádáte ve svém rodišti poprvé. Proč hned v takové šíři?
Vše je výsledkem kompromisu mé koncepce, finančních prostředků, času umělců… Pořádat asi jeden koncert za měsíc vidím pro publikum zde jako optimální.

Odkud se vzal nápad Hudebních setkání? Chtěl jste pro své rodné město něco udělat?
Ano, mám k Ústí veliký vztah. Hudební festival jsem zde chtěl uspořádat již velice dlouho, až nyní se ale podařilo dát vše dohromady, zejména to nejdůležitější finance.

Je logické, že jako první vystoupí Jaroslav Svěcený?
Samozřejmě. Známe se již dlouho a nedovedu si představit, že by začínal někdo jiný. Dokonale komunikuje s publikem, je přístupný nápadům, jde s ním vymyslet cokoliv. Je naprostý profesionál, na nic si nehraje a lidé ho mají rádi.

Zvete i na svůj klavírní vánoční koncert. Chcete se s návštěvníky podělit o sváteční náladu?
Loni jsem vydal knížku s obrázky a hudbou Bohuslava Martinů. Projekt se jmenuje Mašek / Martinů, koncerty pořádám po celé Evropě, jsou doplněny o výstavou kreseb B. M. a proloženy divadelními scénkami Pavla Trojana. Martinů se narodil v prosinci a zde na koncertě k několika polkám zatančí děti z mateřské školky. Krom hudby Martinů hraji Chopina a Beethovena, celé představení je velice komplexní hudba, tanec, obrazy a divadlo. Bude to křest v Ústí, vánoční koncert je nejlogičtější volba.

Je mezi účinkujícími někdo, kdo v Ústí nikdy nehrál?
Paradoxně já. Nikdy jsem tu k sólovému vystoupení na celý večer nedostal příležitost.

Budete jako pořadatel na každém koncertě?
Ano, každý uvedu a budu zpovídat umělce. Děti pak sám vždy na klavír doprovodím.

Koncerty zažije zrenovovaný Císařský sál Muzea města Ústí. Přidá ten pěkný prostor přehlídce na lesku a působivosti?
Jednoznačně, je to nádherný vznešený prostor, ideální velikosti pro koncerty, které zde velice chybí. I to byl jeden ze střípků celkové mozaiky. S napětím jsem také čekal poslední nutnost k pořádání koncertů zda tu bude klavír. I ten se podařilo pořídit.

V Ústí zní klasika hudba v divadle i v knihovně, nabízí ji velkobřezenský a trmický zámek, kostel se šikmou věží i kostelíky. Jsou pro vás tyto akce konkurencí, či rozšiřují spektrum míst, kde lze klasiku slyšet?
Má koncepce je trochu jiná, nabízím jiný zážitek. V první řadě mi jde o setkání lidí a vytvoření příjemné atmosféry mezi umělci a publikem. Propojení. Umění je součást života, je to odraz nás, lidí, jak žijeme, není jen pro hrstku vyvolených. Tomu jsme vždy přesně přizpůsobili program skladeb a každý účinkující bude s publikem také komunikovat. Pan Svěcený přiveze několik houslí, pan Rak představí svět kytary, já s hercem Pavlem Trojanem představíme mimo hudby a výstavy kreseb divadelní scénky ze života skladatelů. Šanci prezentovat se dostávají také nejmenší talentované děti z našeho města… je toho celá řada, co nikde jinde neuslyšíte a neuvidíte, proto také podtitul Netradiční koncerty.

Co můžete publiku v případě Hudebních setkání slíbit? Jak pestrá hudební vystoupení?
Samotné programy jsou vždy jedinečné, přesně sestavené pro Ústí, trvají bez pauzy asi 60 minut a jsou moderované. Hned v úterý 18. září zazní hudba už při vstupu do muzea, kde zahraje ke sklence šampaňského Šotna band swingové a jazzové skladby, vystoupí tu talentovaný klarinetista. Po panu Svěceném pak pěvecké trio pozve skladbou Glenna Millera publikum na společenské setkání.

Na co se nejvíc těšíte?
Jsem velice napnutý, zvědavý na reakce veřejnosti. Nejvíc se těším na koncert Štěpána Raka, zvuk sólové kytary bude v akustice Císařského velkého sálu zážitkem.

Můžete krátce u každého interpreta říci, co od něj publikum čeká? Proč právě jej zvete na 1. ročník Hudebních setkání?
Jaroslav Svěcený přiveze různé druhy mistrovských houslí a představí je. Štěpán Rak provede světem virtuozní kytary a já s Pavlem Trojanem představíme krom hudby a karikatur B. M. divadelní scénky ze života skladatelů.
Petr Nouzovský, náš nejvytíženější a nejlepší violoncellista s harfenistkou Barborou Plachou přednesou dialog Harfy a violoncella a na posledním koncertě se představí v různých polohách nejslibnější čeští umělci z Fóra mladých s flétnistkou Žofií Vokálkovou.
Znovu připomínám, že na každém koncertě vystoupí nejmladší talenty ze ZUŠ Evy Randové a z mateřských škol. Představí se nám tak v jedinečné konfrontaci se svými slavnými kolegy.

Kolik stojí lístky?
Vstupenky má na starosti náš partner ústecké muzeum, jemu také náleží veškerý výtěžek z prodeje. Tím se mimo jiné hradí náklady na pronájem sálu. Vstupné je 250 korun a součástí je vždy pohoštění a setkání s interprety.

Autor: Radek Strnad

12.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Kajínek po propuštění z vězení
AKTUALIZOVÁNO
17

Je to tady! Kajínek opustil vězení. "Vítej na svobodě," zaznělo na uvítanou

zelenina, ilustrační foto

Tipy pro miniaturní zahradu

V Mostě očkují zdarma psy proti vzteklině

Most - Proti vzteklině se dává injekce také na venkově, kde se ale platí.

Okupace autodromu armádou trabantů se blíží. Populární vozítka dorazí ve čtvrtek

Most - Už ve čtvrtek 25. května bude areál mosteckého autodromu patřit legendární východoněmecké automobilové značce Trabant. Automobilka sice nepřežila zánik totalitních režimů ve východní Evropě, stále má však mnoho skalních příznivců po celém světě, a je tak vlastně nesmrtelná.

Mostecká Minizoo nafotila zrod velkých motýlů Martináčů

Most – Krasavec může mít rozpětí křídel až čtrnáct centimetrů. Jeho život je ale krátký.

Vražedné raptoří drápy a řev tyranosaura. Stadion se promění v Jurský park

Chomutov – Do města míří velká interaktivní výstava o dinosaurech. Na zimním stadionu se bude prohánět třicítka veleještěrů v takřka životní velikosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies