VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Divadelní přehlídka Ústecká forbína 2012 láká na herecké hvězdy

Ústí nad Labem - Václav Vydra, Jiří Bartoška, Radek Holub, Veronika Freimanová, Kateřina Kornová, David Prachař, Saša Rašilov, Vanda Hybnerová. Také oni do Domu kultury Ústí přivezou na podzim vděčné komedie…

20.9.2012
SDÍLEJ:

Vydří rodinka pobaví v Blbci.Foto: Divadla Bez zábradlí

O divadelní přehlídce Ústecká forbína jsme si povídali se Zdeňkem Kymličkou, jehož agentura For akci pravidelně každý podzim v centru Ústí v Domě kultury pořádá. Ani rok 2012 tedy není výjimkou…

Pořadatel jistě vnímá vše jinak než divák. Přesto, na které představení se těšíte a proč?
Těším se na každé, ale nejvíce asi na Jeppe z vršku. To je hra, ve které před léty zářil pan Hrušínský.

Na které je nejvíce rezervací?
Vede „Moje hra" s Jiřím Bartoškou, v těsném závěsu je „Blbec k večeři" s Václavem Vydrou. I na na další komedie jsou rezervace vysoké. Až překvapivě. (potěšeně)

Čeká Forbínu nějaký rekord?
Ano, očekáváme patnáctitisícího diváka, asi při představení „Sborovna" s Pavlem Trávníčkem a Uršulou Klukovou. To je nyní nejbližší možné představení.

A co romantika, ta také? Popláčou si ženy v Domě kultury, budou ždímat kapesníčky?
Já věřím, že si diváci popláčou spíš smíchy. Bývá to tak. No a romantika? To víte, že také nějaká bude.

Kulturní komise města Ústí letos nepodpořila promítání Čadíků na náměstí, dopadla Forbína lépe? Přidalo peníze, když už opovrhlo Ústeckým slavíkem?!
(smutně) Co k tomu říci?!

Dlouho jste nevěděl termín poslední komedie Blbce k večeři. Na čem to záleželo?
Problém byl v tom, že před létem nikdo ze starého vedení ve Vinohradském divadle nechtěl potvrdit hrací dny na podzim, kdy už je nové vedení.

Která hra podle vašeho úsudku bude nejaktuálnější? A která třeba „nejlechtivější"?
Každá dobrá hra má co říci. Ze všech pěti her je asi nejaktuálnější „Sborovna". Navazuje na tradiční téma „žák-učitel". Doporučuji všem rodičům a učitelům, ale pozor, o vstupenky je velký zájem. A nejlechtivější? Určitě „Miláček Anna". Pane redaktore, představte si situaci, že si přivedete domů milenku a vaše paní tam má zrovna milence.

U které hry čekáte největší zájem a proč tomu tak je?
U Mé hry, představení s Jiřím Bartoškou. Lístky na ni většinou kupují ženy. A představte si, že symbol muže Jiří Bartoška vstupuje po dlouhých létech na jeviště. Víte vy, kolik žen na něj chodilo, když hrál v Činoheráku v Ústí?

Představení Ústecké forbíny, jsou to i letos opět striktně komedie? Či i jiný žánr?
Opět komedie. Domnívám se, že lidé se chtějí v divadle bavit, ne truchlit. A diváci si už naštěstí zvykli na to, že Forbína rovná se komedie, úsměv, pohoda.

Co bude v případě letošní Forbíny „nemlich" stejné jako loni? A co naopak novinka?
Bude pět skvělých komedií ve výborném obsazení.

A to okolo?
Nechte se překvapit, i když letos je to těžké. Sponzorů bude asi polovina. Přesto diváci uslyší vynikající saxofonový kvartet. A s občerstvením, doufám, se pánové Tippmann a dr. Kacerovský „ukážou".

Trochu jsme to zamluvili s těmi novinkami…
Jedna dá se říci velká novinka na Forbíně je. Domnívám se, že ti, kdo mají, dnes dělají málo a nebo vůbec nic pro děti. A tak v šesti létech bude mít Forbína potomka. Do repertoáru zařazujeme představení ústeckého poloprofesionálního divadla Mladé scény a říkáme tomu „pracovně" Forbínka.

Publikum si už dost zvyklo na váš klobouk a zvonec, kterým „naháníte" diváky do sálu, aby neprošvihli představení, když se třeba „zapomenou" u baru. Ani to se nezmění?
Zvonec vznikl jako nutné zlo. V Domě kultury není ani ve 21. století zvonek, který by zval diváky do divadelního sálu. Možná, kdyby mi nebyla ukončena v loňském roce podnájemní smlouva, ale přitom je do dnešního dne „můj" bývalý prostor volný, mohl mít kulturák již skoro 28 tisíc korun a měl tak na dvoulinku se zvonkem a tlačítkem.
Takže ano, zvonec opět bude, je to již tradice. A klobouk? Měl bych ho snad vyměnit?

Rád rozmazlujete své publikum? Proto ten bufet s kávou, dortíky, chlebíčky nebo sklenka kvalitního vína „jen" za útržek ze vstupenky, tedy zdarma?
I to byla akce z nouze. Vždyť v centru společenského života v našem městě nebyla restaurace. A já se domnívám, že když jde divák do divadla, tak si rád dá kafíčko a nebo sklenku. To by prostě mělo patřit ke společenskému večeru.

Znamená to, že vás k tomu nikdo neinspiroval?
Ano, vůbec nikdo. Přemýšleli jsme, jak udělat pěkné prostředí, a tak nám z toho vyšla takováto improvizace.

Vždy dáváte šanci divákům předobjednávat si vstupenky a rád a oprávněně se pak chlubíte, kdy přišla první objednávka? Jak to tedy bylo letos? A co žádosti ze vzdálených míst?
První objednávka přišla, vlastně nepřišla letos, ale už v prosinci loňského roku. To je již tradiční divačka, která chodí na každé představení. Říkala mi, že je to pohodovka. Samozřejmě, že v té době ještě není program. Pak do poloviny června, kdy jsem zveřejnil repertoár, bylo několik objednávek. To je velká důvěra lidí vůči Forbíně.
Jenže objednávky dostávám v drtivé většině prostřednictvím e-mailů, nebo chodí zprávy SMS, tedy se těžko pozná, odkud přišly. Některé diváky ale již znám, a tak vím, že jsou z Litoměřic, Roudnice, Lovosic, Děčína, z Teplic i z Mostu.

Zalitoval jste někdy, že jste tradici Forbín založil? Třeba když přišlo málo lidí na představení?
Zatím jsem nelitoval, že Forbína vznikla. Samozřejmě, že vztek na sebe jsem měl, když jsem se někdy právě nestrefil do vkusu diváka, ale to vážně nebyl důvod ke zrušení Forbíny. Fakt ale je, že mě štve občas něco jiného.

Pochlubte se, svěřte se…
Mrzí mě, že nejsme my, zástupci agentur pořádající v Ústí kulturní akce, schopni domluvit se na termínech. Přebíráme si navzájem diváky, ale nejen to. Současně bohužel divákům bereme možnost podívat se. Ono jít během dvou měsíců například osmkrát do divadla je značná zátěž pro peněženku.

Která hra zatím v „nezájmu" hraje „neslavný prim". A proč?
Zklamán jsem byl z návštěvnosti na hře, která vznikla na základě povídky Oty Pavla. Vysvětlení je jasné. Nebyla to klasická komedie.

Ústecká forbína

23. října, Sborovna, Divadlo Pavla Trávníčka
30. října, Miláček Anna, Divadlo Palace Praha
5. listopadu, Jeppe z vršku, Divadlo Jezerka, Praha
8. listopadu, Moje hra, Divadlo Kalich
21. listopadu, Blbec k večeři, Divadlo Bez Zábradlí

Rezervace vstupenek na for@agenturafor.cz nebo Zdeněk Kymlička 603 893 300

Autor: Radek Strnad

20.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policejní dopravní kontrola. Ilustrační fotografie.

Řidiči a chodci dostali pokuty, policie je sledovala v Mostě a okolí

Mostecká hvězdárna na hradě Hněvín

Mostecká hvězdárna se mimořádně otevře pro veřejnost kvůli oslavě vědy

Knižní tipy nejen na víkend

Kniha se hodí jako správný doplněk ke každé příležitosti. Přinášíme Vám vybrané knižní tipy, na své si přijdou nejen příznivci žánru thrilleru, hororu, ale také mladí čtenáři a ženy.  

Zlín? Je pořád zakletý, Litvínov tam opět prohrál

Zlín – Ne, ne a ne. Zlínský zimní stadion Luďka Čajky je pro litvínovského hokejisty zakletý. Jinak si to vysvětlit nejde. Verva dokázala ve Zlíně srovnat na 2:2 v 57. minutě díky Lukešovi, ale domácí Berani dali rozhodující gól přesně 38 vteřin před závěrečnou sirénou. Zlín srazil Litvínov 3:2. Severočeši tak natáhli šňůru neúspěchů ve Zlíně na patnáct zápasů.

FOTO: Mostecké muzeum vystavuje Ďáblovu bibli

Most – Knihu úctyhodných rozměrů a váhy provází mnohá tajemství.

Výrobce drog v Janově skončil ve vazbě. Obchodoval u zámku

Most - Policie zajistila při domovní prohlídce spoustu věcí, které mohly sloužit k "vaření" drogy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení