„Nikdy jsme mu neřekli jinak, než Franta Univerzál," směje se Nataša Sádovská, bývalá pracovnice agentury, která Budína zastupovala. „Ať jel kamkoli, od dětí až po babičky, všechny pobavil. Nikdy nezklamal," je si jistá.

On, dělník kultury

„Je to dříč, dělník kultury, sám vše vymýšlel. Měl skvělé nápady, byl nekompromisní, vše muselo být perfektní. Vždy byl připravený, nejvíc práce udělal s Felixem Holz-mannem. Franta byl motor, vše organizoval, Felixe vozil autem. Holzmann vše vymýšlel," říká Nataša Sádovská z Ústí. „Přeji mu zdraví, aby byl ještě v životě spokojený, dokud tu na světě bude," dodává.

„Vnímám ho jako velice důležitého člověka pro českou zábavu. Ač je trošku opomíjený, patří k lidem, kteří zasvětili zábavě celý život. Obrovský úspěch měl s Felixem Holzmannem, kterého v Litoměřicích objevil a tam také spolu poprvé v Jiříkovských kasárnách vystoupili. Ani jeho dětské pořady neměly chybu. Měl jich spoustu, uměl děti zaujmout. Vodil jsem na něj i své děti, dlouho jsme spolupracovali, vlastně jsme kamarádi. Je vždy ochotný, velice slušný, odpovídá možná staré škole, jak se říkalo. Každé pracovní jednání bral velice poctivě. Holzmanna dost táhl, než se z Felixe stala úplná hvězda. Ale i když se Holzmann přiženil do Chemnitz v NDR, jezdili dál i po Čechách. Párkrát vystoupili i v německé televizi," vzpomíná Jindřich Šrejber. „Franta je zásadový, některé věci ze současnosti nemohl překousnout. Tedy to, co se týká morálky a mezilidských vztahů."

Kouzla dětem, country

Budínovu kariéru od 70. let sledoval Vladimír Chudomel. Tehdy začal pracovat v DK Ústí. „Během tří týdnů před Vánocemi měl na třicet besídek. Část programu dělal on, část Karel Zemánek s partou z Mostu a nakonec film pro děti. Fantasticky uměl s dětmi navázat kontakt. Kouzlil pro ně, pak řekl, ať udělají stojku na židli. A dodal: Já nemusím, už jsem starej. Ale děti křičely: Musíš, musíš, takže ji pochopitelně udělal. Dělal ji pro ně ještě před čtyřmi lety v Biografu U Františka v Ústí. A jeden čas uváděl ústeckou country skupinu Severní stíny s Jindrou Šťáhlavským, Petrem Hořejším a dalšími.

Na otázku Zaskočil vás někdy něčím? slyším negativní odpověď. „Ale my jsme ho jednou zaskočili. Schovali jsme mu králíky, se kterými kouzlil. Když je nenašel tam, kde byli, obrátil se na nás a my je vrátili. Všechno dobře dopadlo, nikdo nic nepoznal. Ale i když jsme jeho kouzla viděli víckrát a zblízka, některé triky jsme nikdy nepochopili."

Pohřbené vzpomínky

Budín měl i dost smůlu. Třeba přejel opilého muže a šel do vězení. „Do té doby za to dávali podmínku, ale najednou přitvrdili," říká Chudomel.

Pech měl komik i před pěti lety, když mu povodně na Střekovském nábřeží, kde bydlí, vytopily garáž. Zničily archiv fotek z jeho uměleckého života, velká voda mu bohužel pohřbila vzpomínky…

„Ale on je docela bojovník. Když se vrátil z kriminálu, hned se zapojil do práce. Je pracovitý," tvrdí Jindřich Šrejber. „Přeji si, ať mu vydrží zdraví a ten elán, který má."

Umět tak to, co on!

Zdeněk Kymlička, bývalý pracovník agentury, která Budína zastupovala, vysvětluje: „František Budín je pro mne zosobněním profesionála v umělecké branži. Svému kumštu podřídil vše, diváci ho vždy měli rádi. Jsem o dost mladší, ale o tom, co umí on, mohu jen snít. A jsem rád, že mohu aspoň padesát procent slavné komické dvojice Felix Holzmann František Budín stále potkávat na ústeckém Střekovském nábřeží."

Proč se Holzmann a Budín rozešli? „V začátcích jsme byli oba zaměstnaní, Budín jako účetní u ČSD v Ústí. Já se vzdal práce, šel na volnou nohu, Františkovi se to ale zdálo nejisté, zůstal u ČSD. Nemohl ale dál jezdit s námi s orchestrem Karla Vlacha, tak jsme se rozešli," vzpomíná Holzmann v knize Ondřeje Suchého.